• Magazyn
  • Podziękowania dla gości za ich obecność i prezenty ślubne

Podziękowania dla gości za ich obecność i prezenty ślubne

Za co należy dziękować gościom weselnym? Przede wszystkim za to, że są naszymi gośćmi, za to, że są z nami w tym dniu. No i za prezenty, jakie od nich otrzymaliśmy. Zobaczcie w jaki sposób podziękować gościom za ich obecność i prezenty ślubne.

  • Organizacja

Obrączki już na palcach, niejeden dzień już jako małżeństwo przeżyty razem. Ślub i wesele, które jeszcze kilak tygodni wcześniej były w trakcie gorączkowych przygotować są już pięknym wspomnienie. Co teraz? Teraz warto jest podziękować tym osobom, które były z Młodą Parą w dniu ślubu, razem z nią świętowały i obdarowały ją prezentami. No i właśnie za ich obecność oraz za prezenty od nich otrzymane należy podziękować. Jak to zrobić?

Oczywiście pierwsze słowa wdzięczności padają już przy przyjmowaniu życzeń oraz wręczaniu prezentów. Jednak ten moment nie jest ani odpowiedni, ani nie obejmuje tak dużego zakresu czasowego, by można było dokładnie obejrzeć każdy prezent i już na miejscu za niego podziękować. Dziękujemy więc zazwyczaj bardzo ogólnie choć zawsze z ogromną radością. Przede wszystkim jednak dziękujemy za życzenia wówczas otrzymywane.  A nie zapominajmy, że niezależnie od tego jaki rodzaj prezentu otrzymaliśmy mógł ona sprawić mniejszy lub większy kłopot obdarowującym nas gościom. W przypadku, gdy korzystamy z listy prezentów goście niejednokrotnie wkładają ogromny wysiłek w to, by prezent przez nich wręczany był taki, o jakim marzą Nowożeńcy. Gdy maja wolną rękę w wyborze prezentów często szukają czegoś naprawdę fajnego. A gdy wręczają nadal tak popularne koperty z pieniędzmi wówczas po pierwsze muszą te pieniądze najpierw dla Młodej Pary odłożyć, a następnie niejednokrotnie zastanawiają się, czy kwota przez nich wręczona była odpowiednia.

Formą podziękowań naszym gościom za ich obecność na ślubie i weselu jest już samo ugoszczenie ich przy weselnym stole. Młoda Para pilnuje, żeby niczego im nie zabrakło i żeby każdy z nich bawił się jak najlepiej. Ale czy takie formy wystarczą?

Gdy czujemy, że niekoniecznie, wówczas możemy wyrazić nasze podziękowania każdemu gościowi z osobna kilka tygodni po weselu (najczęściej od 2 do 5 tygodni po nim).

Na początku należy pamiętać o tym, by w każdym podziękowaniu zwracać się do konkretnej osoby. Pamiętajmy, że tylko wtedy nie będą one wyglądały sztucznie! I tak np. jeżeli kuzynka przyjechała razem z mężem i trójką dzieci z daleka, to warto w podziękowaniach zwrócić na to uwagę. W przypadku podziękowań za prezenty starajmy się podkreślać sposób ich wykorzystania lub to, jak bardzo przypadły nam do gustu. A oto kilka wskazówek:

* W przypadku podziękowań za prezenty pochodzące ze stworzonej przez nas listy i wręczanych osobiście przez gości podkreślajmy to, że nie tylko spełniły one nasze oczekiwania, ale dodatkowo za to, że bardzo miło nas zaskoczyły. Np.: „Bardzo dziękujemy za to bardzo nowoczesne żelazko. Nie spodziewaliśmy się, że może ono być tak lekkie i poręczne”.

* W przypadku podziękowań za prezenty pochodzące ze specjalnej listy, które były sponsorowane przez gości lecz nie były przez nich osobiście wręczane (takich jak np. lista prezentów ślubnych Zankyou) należy podkreślić jak znaczący był wkład danych osób w te prezenty i jak bardzo jest się z nich zadowolonym. Np. „Tylko dzięki Wam udało nam się spełnić nasze marzenie o podróży do Indii. Serdecznie dziękujemy więc za prezent w postaci podróżny poślubnej. Było cudownie.”

* W przypadku podziękowań za prezent w postaci pieniędzy warto jest zaznaczyć na co zostały one przeznaczone. Np. „Projekt naszej kuchni już gotowy! Bez was jego realizacja byłaby niemożliwa. Bardzo dziękujemy za cudowny prezent.”

* W przypadku prezentów, które nie przypadły nam do gustu należy unikać narzekania i oczywiście za nie również podziękować. A nietrafiony prezent można odsprzedać. Najlepiej jednak jest ich unikać, co można osiągnąć poprzez tworzenie listy prezentów o jakich marzymy.

W niektórych krajach, przede wszystkim na Zachodzie, zwyczaj podziękowania gościom za ich obecność na ślubie i weselu oraz za otrzymane od nich prezenty jest częścią tradycji  ślubnej. Z tego powodu w wielu sklepach można znaleźć śliczne kartki przygotowane specjalnie na tą okazję z nadrukowanymi sentencjami i wierszykami, które w dużej mierze ułatwiają podziękowania. W Polsce takie ułatwienia bardzo trudno jest znaleźć. Nie wszystko jednak stracone! W dzisiejszych czasach, dzięki różnorodności istniejących środków komunikacyjnych możliwe jest podziękowanie gościom weselnym na wiele sposobów. A oto one:

1. Najbardziej formalnym sposobem jest wysłanie listu z podziękowaniami.  Najładniej wygląda, gdy pisany jest ręcznie, oczywiście nie na zwykłej kartce w kratkę a na specjalnym eleganckim papierze listowym.  Najlepiej też wygląda, jeżeli pisany jest piórem. W tym przypadku nie należy zapominać o różnego rodzaju zwrotach grzecznościowych tradycyjnie stosowanych w listach.

2. Innym również formalnym sposobem jest podziękowanie przesłane na kartce pocztowej.  Można nieco się wysilić i również i w polskich sklepach specjalnych kartek do tego przeznaczonych. Można również wykonać je własnoręcznie lub wykonać kartki z nadrukiem przedstawiającym nasze zdjęcie np. z sesji plenerowej. Fajnie jest także wysłać podziękowania na kartkach pocztowych będąc w podróży poślubnej.

3. Mniej formalny sposób to podziękowania telefoniczne. Z każdym gościem weselnym rozmawiamy wówczas osobiście i możemy mu naprawdę szczerze i przemyślanie podziękować.

4. A to co teraz jest moden, to podziękowania przesyłane drogę elektroniczną (za pomocą smsa, komunikatorów internetowych, portali społecznościowych, itp.).  Są to nieformalne sposoby podziękowania, ale zawsze wyrażają naszą pamięć i wdzięczność.

Jak widzicie dziękować można na wiele sposobów. Warto jest również to uczynić. Niech Wasza rodzina i przyjaciele wiedzą jak ważna dla Was była ich obecność na Waszym ślybie i weselu!

Czytaj także: niebanalne upominki dla gości weselnych.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (3)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!