Oczywiście nie oznacza to, że musisz układać playlistę weselną jedynie pod gości i puszczać muzykę, której nie lubisz. Można wszystko tak zorganizować, by większość uczestników była zadowolona – również te najważniejsze osoby, czyli Ty i Twój przyszły mąż. Nie zapominaj również o tym, że muzyka ma ogromny wpływ na życie w ogóle – może ograniczać lub potęgować wszelkiego rodzaju odczucia. Chcesz znaleźć najlepszy soundtrack na swój ślub? To kontynuuj czytanie tego tekstu i poczuj rytm!
Jak wybrać muzykę i dopasować do odpowiedniego momentu uroczystości weselnej?
Piosenki weselne powinny być na pewno różnorodne i to z kilku względów. W uroczystości biorą zazwyczaj udział goście należący do kilku pokoleń, dobrze by było więc, gdyby każde z nich zostało, podczas tej nocy, „dostrzeżone”. Co to znaczy? Chodzi o to by wszyscy uczestnicy mogli potańczyć do dobrze znanych sobie utworów – również do muzyki z czasów swojej młodości. Pamiętaj też o tym, że wesele bywa wyjątkowo długą imprezą – trwa od kilku do kilkunastu godzin, ale jego intensywność zmienia się. Pojawiają się momenty, w których wszystko zwalnia, a potem następuje szaleństwo weselnej nocy. Do tych chwil również należy dopasować piosenki weselne.
Podczas aperitifu, czyli na początku całej uroczystości, warto zastosować muzykę, która będzie delikatnym tłem dla pierwszych rozmów biesiadników. Na pewno będą chcieli podzielić się wrażeniami ze ślubu, przywitać z długo niewidzianymi członkami rodziny i zacząć zawierać nowe znajomości. Muzyka nie powinna tych rozmów zagłuszać ani gości rozpraszać, dlatego wybierz łagodne rytmy. Ich dobór zależy oczywiście od tego, w jakim klimacie będzie całe wesele. Możesz zdecydować się na muzykę klasyczną, jazz lub inne, instrumentalne utwory. Albo wybrać popowe lub rockowe piosenki, ale w wersji akustycznej. Sprawdzą się wtedy utwory taki twórców jak Leonard Cohen, Brian Adams, Adele, The Beatles czy Aerosmith.
Również podczas spożywania posiłków postaw na delikatniejsze tony, żeby goście nie musieli przekrzykiwać muzyki. Z kolei w wyjątkowych momentach uroczystości, na przykład podczas podziękowań dla rodziców, składania życzeń lub krojenia tortu, warto zdecydować się na muzykę, która jest dla Ciebie istotna i niesie ze sobą ważne dla Ciebie przesłanie. Niech te niezwykłe momenty zostaną podkreślone – dzięki muzyce na pewno je lepiej zapamiętasz. Nowożeńcy wykorzystują wtedy często muzykę filmową, np. z filmu „Rocky”, „Piraci z Karaibów” lub „Gwiezdne Wojny”. Podczas podziękowań dla rodziców króluje oczywiście „Cudownych rodziców mam” Urszuli Sipińskiej, ale możesz też wybrać mniej oczywiste „Dziękuję rodzicom” zespołu JACK lub „Dla mamy” Kortez.
Oczywiście najważniejszym momentem całego wesela jest pierwszy taniec. Niesie on ze są największy ładunek emocjonalny – również dlatego, że w tym momencie oczy całej sali są zwrócone na Parę Młodą.
Wybór piosenki na pierwszy taniec!
Pierwszy taniec to główny moment weselnego wieczoru, który dla wielu par jest również bardzo stresujący. Jest to rozpoczęcie całej uroczystości, wszyscy goście patrzą wtedy na Młodych, no i trzeba zatańczyć, a przecież nie każdy z nas to potrafi. Jest to też bardzo wzruszająca chwila – moment, kiedy po raz pierwszy zawirowałaś na parkiecie w ramionach świeżo poślubionego męża, zapamiętasz już na zawsze.
Na pierwszy taniec Para Młoda wybiera zazwyczaj „swoją piosenkę”, czyli utwór, który jest ważny dla ich związku albo taki, który towarzyszył im często przez cały okres znajomości. Macie więc zupełną dowolność. Jest to Wasza chwila, dlatego możesz zdecydować się na taki utwór, na jaki tylko chcesz – wybierz to, co Ci w duszy i sercu gra. Marzy Ci się ogniste tango? A może mocny heavy metal? Bierz co chcesz! Mimo że większość par młodych decyduje się na to, żeby jako swój pierwszy taniec zatańczyć walca, to pamiętaj, że Ty i Twój wybranek nie musicie się na to decydować. Na pewno warto ułożyć na pierwszy taniec choreografię i wybrać się w tym celu do profesjonalisty. Coraz więcej szkół tańca ma w swojej ofercie taką opcję i warto się na nią zdecydować.
Są takie piosenki weselne, które Pary Młode często wybierają na swój pierwszy taniec, np. „Perfect” Ed Sheeran, „All of me” John Legend, „Kiss from a rose” Seal, „When a man loves a women” Michael Bolton, czy „Waltz no. 2” Dmitri Shostakovich, „Przetańczyć z Tobą chce całą noc” Anny Jantar. Dlaczego? Dobrze się do nich tańczy. Łatwiej przygotować do nich kroki i nauczyć się ich w krótkim czasie, bo przecież nauka tańca trwa zaledwie parę tygodni. Nie każdy utwór nadaje się do tego, by do niego tańczyć. Może się okazać, że wybrana przez Was piosenka jest zbyt trudna, np. zbyt szybka. Warto skonsultować to wcześniej ze specjalistą, który pomoże Wam wybrać utwór dopasowany do Waszych umiejętności.
Piosenki weselne dla starszego i młodszego pokolenia
Wesele to zazwyczaj bardzo rodzinna uroczystość i biorą w niej udział najbliższe nam osoby. Również przedstawiciele starszych pokoleń – rodzice, dziadkowie (czy nawet pradziadkowie), starsi wujkowie i ciocie. Musisz zadbać o to, by na weselu była zachowana równowaga – warto zadowolić wszystkich uczestników tej imprezy. Wpleść w playlistę utwory, przy których będą dobrze bawić się Twoi rodzice i dziadowie, np. hity z czasów ich młodości.
Będą to zapewne głównie polskie przeboje, np. „Ostatni raz zatańczysz ze mną” i „Mój przyjacielu” Krzysztofa Krawczyka, „Takie tango” Budki Suflera, „Opowiadaj mi tak” Zbigniewa Wodeckiego, „Małgośka” Maryli Rodowicz ale też dobrze sprawdzi się „Zawsze tam gdzie Ty”, „Mniej niż zero”, „Tańcz głupia, tańcz” Lady Pank, czy „Ale wkoło jest wesoło” zespołu Perfect. Starszym gościom podobają się zazwyczaj bardziej melodyjne piosenki, w rytm których będą mogli zatańczyć klasyczne tańce. Do takich utworów zaliczają się „Nie liczę godzin i lata” Zbigniewa Rybińskiego, „Wielka miłość” Seweryna Krajewskiego, „Zatańczysz ze mną jeszcze raz” Krzysztofa Krawczyka, „Walc Embarass” Ireny Santor, a także piosenki Mieczysława Fogga i Jerzego Połomskiego, które są bardzo lubiane przez pokolenie naszych dziadków.
Dla młodszych uczestników wesela, czyli dla samej siebie, Twojego przyszłego męża, a także przyjaciół, również przygotuj serię największych hitów. Ty najlepiej wiesz przy jakiej muzyce świetnie się bawicie. Na pewno warto też postawić na pewniaki, a więc muzykę lat 80 i 90, a także z przełomu wieków, która naprawdę nigdy nie wychodzi z mody. Mogą być to utwory wspomnianych wcześniej wykonawców, a dodatkowo np. klasyczna ABBA – „Dancing Queen”, „Mamma Mia”, trochę latynoskich rytmów – „Bailamos” Enrique Iglesias, „Lets Get Loud” Jennifer Lopez, „Mambo no.5” Lou Bega, „La Vida Loca” Ricky Martin. Nie wolno zapominać też o rockowych klasykach, one również dobrze się sprawdzają.
Wśród najpopularniejszych weselnych hitów, przy których świetnie bawią się zarówno starsze, jak i młodsze pokolenia, znajdują się też następujące utwory: „Happy” Pharell Williams, „Cykady na cykladach” Maanam, „Czerwone korale” Brathanki, „Czarne oczy” Ivan i Delfin, „Cheri Cheri Lady” Modern Talking, „Take On Me” a -ha, „Rasputin” Boney M, „Billie Jean” Michael Jackson, „Shape Of You” Ed Sheeran, „Summer Night” John Travolta, Olivia Newton John. Są to oczywiście tylko propozycje, ale doświadczenie weselnych zespołów i Dj-ów pokazuje, że te piosenki weselne naprawdę zawsze się sprawdzają. Możesz też poszukać innych tytułów, które były popularne w czasach, w których powstały powyższe hity, a także dodać do nich też góralskie („Hej, bystra woda”, „Zbójnicki”) i biesiadne („Gdybym miał gitarę”, „Kaczuchy”, „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma”) rytmy. Dzięki temu, Twoja playlista weselna będzie bardzo zróżnicowana.
Zdaniem DJ Tomsky Tomasz Słupski: “Zdecydowana większość gości docenia dj’a weselnego grającego w myśl zasady „dla każdego coś muzycznego”. Wyznacznikiem udanego przyjęcia jest przede wszystkim odpowiednio wyselekcjonowana muzyka, a wszelkie zabawy czy quizy należy potraktować opcjonalnie. Idealna kompozycja utworów na wesele powinna zachowywać proporcje pomiędzy piosenkami szybszymi a wolniejszymi, starszymi a nowszymi i co najważniejsze pomiędzy różnymi gatunkami muzycznymi. Na weselach tematycznych obowiązkowo muszą pojawiać się też utwory nawiązujące do motywu przewodniego przyjęcia. Bzdurą jest stwierdzenie, że na weselu „musi być” disco polo, bo goście wtedy bawią się najlepiej. Może być, ale nie musi, bo warto wiedzieć, że klasyka zawsze jest w modzie. Tak zwane złote przeboje w oryginalnych wersjach z domieszką współczesnych rytmów zawsze sprawdzą się na weselu i są dowodem na to, że muzyka łączy pokolenia”.
Personalizacja a playlista piosenek weselnych
Pamiętaj, że ślub to Twój moment i Ty najlepiej wiesz, co Ci w duszy gra. Niech właśnie te melodie zabrzmią podczas Twojego wesela, bo to przecież Wy – a więc Para Młoda, jesteście na nim najważniejsi. Muzyka jest w końcu bardzo osobistym elementem każdej uroczystości, ale to też najważniejszy czynnik, od którego zależy dobra zabawa. Pamiętaj, więc też o swoich gościach, bo dla nich również przygotowujesz ten wieczór.
Jeśli jesteś fanką muzyki metalowej, a wiesz, że Twoi Goście za nią nie przepadają, to nie organizuj całego wesela w tym klimacie, tylko zdecyduj się na 2-3 takie piosenki, a resztę postaraj się dopasować pod gust muzyczny swoich gości. Warto postawić w tej kwestii na kompromis, ale oczywiście nie oznacza to, że musisz uwzględniać również te utwory, których nie lubisz lub wręcz… działają Ci na nerwy. Możesz z nich całkowicie zrezygnować.
Muzyka jest ważna nie tylko podczas samego wesela. Biorąc ślub w kościele, będziesz musiała wybrać też oprawę muzyczną na tę uroczystość. Zapewne będziesz musiała wykorzystać pieśni typowo kościelne – co nie zmienia faktu, że i tak będziesz miała wielki wybór. Porozmawiaj z chórem i muzykami skrzypkowymi, których będziesz miała do dyspozycji – oni na pewno udzielą Ci cennych rad. W tym przypadku również możesz pokusić się o spersonalizowanie podkładu muzycznego i na przykład wykorzystać akustyczne wersje swoich ulubionych przebojów – księża są obecnie na to coraz bardziej otwarci. Możesz za ich pomocą podkreślić najbardziej wyjątkowe momenty ceremonii.
Muzyka i więcej! Co jeszcze zapewni dobrą zabawę?
Nawet najlepiej dopasowane piosenki weselne nie zagwarantują dobrej zabawy, jeśli będziesz opierać się tylko na nich. Gości bardzo często trzeba zachęcić do tańca, umiejętnie zaprosić na parkiet i zapewnić dodatkową rozrywkę, dlatego na pewno będzie Ci potrzebny wodzirej, który potrafi wyczuć nastroje panujące na sali weselnej.
DJ Martin uważa, że połączenie dobrej muzyki z pełnią niespodzianek i szalonych zabaw, gwarantuje integrację gości i dobrą zabawę. Muzyka przeplatana z tańcem i radością, zapewni emocje trwające do białego rana. Aby zobaczyć prawdziwy triumf na parkiecie warto wprowadzić zabawy muzyczne dla gości, tych młodszych i tych starszych, tak aby każdy mógł się w pełni zaangażować i dać ponieść rytmowi.
Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?
Zapisz się do naszego newslettera
Skomentuj artykuł