• Magazyn
  • Opłaty za sesję w Tatrach, nowe wiadomości: fotografowie i TPN.

Opłaty za sesję w Tatrach, nowe wiadomości: fotografowie i TPN.

Sprawdź co nowego w sprawie tatrzańskich opłat.

  • Po ślubie

Kilka dni temu opublikowaliśmy na łamach Naszego Magazynu informację o tym, że sesja w górach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego będzie płatna (Sesja ślubna w Tatrach z… cennikiem! Sprawdź zmiany). W zawiązku z tym grupa podhalańskich fotografów skierowała list, w którym przedstawiła swoje stanowisko, oto oficjalny list fotografów do Pana Dyrektora TPN oraz stanowisko przedstawione w poniższym tekście:

zapiszMateusz Kiszela Photography
Mateusz Kiszela Photography

Oto list fotografów do Naszej redakcji komentujący sprawę opłat:

Witam Państwa  

Publikacja

W związku z Wprowadzeniem przez TPN opłaty za wykonywanie sesji ślubnych w Tatrach przez Tatrzański Park Narodowy ,postanowiliśmy jako Fotografowie z Podhala poprosić Dyrektora TPN o spotkanie i konsultacje tego kontrowersyjnego przepisu. Nie chodzi tutaj tylko o samą opłatę , logistyczne rozplanowanie sesji po wprowadzeniu przepisu graniczy z cudem, opłatę należy uiścić w kasie parku bądź przelewem internetowym na kilka dni przed zdjęciami, zgłosić możemy tylko jedno miejsce w którym będziemy wykonywać zdjęcia wiec jeżeli danego dnia załóżmy na Kasprowym Wierchu gdzie mieliśmy wykonać sesje jest ściana deszczu, a nad Morskim Okiem świeci słońce co się zdarza nie możemy zmienić tego miejsca co jest sytuacja bardzo utrudniającą naszą pracę. Jeżeli danego dnia pogody nie ma wcale co również często się zdarza opłata przepada. Będziemy prosić Pana Dyrektora o możliwość uiszczania opłat bezpośrednio w kasach przy szlakach danego dnia , przykładowo rano pogoda nad Morskim Okiem jest pewna wybieramy ten kierunek i tego samego dnia uiszczamy opłatę przy wejściu na szlak prowadzący do Morskiego Oka. 

Kolejną kwestią jest wysokość opłaty która obciąża bardzo mocno pary młode ponieważ każdy Fotograf doliczy tego typu opłatę do ceny sesji, poniżej przedstawię krótką kalkulację  samych kosztów dodatkowych przy chęci wykonania zdjęć na Kasprowym Wierchu 
Parking dla samochodu w rejonie Wielkiej Krokowi 20 zł 
Bus do Kuźnic dla 4 osób 16 zł 
Bilety na Kasprowy Wierch dla 4 osób 400 zł 
Opłata dla TPN 150 zł 
Łącznie 586 zł 
Koszty policzone są dla 4 osób Para Młoda plus Fotograf i Asystent celowo nie wspominam tutaj o koszcie samej sesji z tego względu że ceny kształtują się różnie od 600 zł do nawet 2000 zł ale biorąc pod uwagę wariant najtańszego Fotografa za 600 zł prawie drugie tyle wynoszą koszty tej sesji. W zawiązku z tym będziemy prosić Pana Dyrektora o obniżenie tej opłaty przykładowo Przewodnicy Tatrzańscy którzy również prowadzą działalność gospodarczą na terenie TPN obciążeni są znacznie mniejszymi opłatami. Poniżej przesyłam pismo które przesłaliśmy do Dyrekcji TPN dziś otrzymałem odpowiedz z ustaloną datą spotkania jesteśmy dobrej myśli. 
Mateusz Kiszela
Oto list fotografów do Dyrekcji:

Szanowny Panie Dyrektorze

Nazywam się Mateusz Kiszela piszę do Pana Dyrektora w imieniu własnym oraz Fotografów z Zakopanego i Podhala.

Panów : Krystiana Morawetza, Adama Brzozy, Grzegorza Momota, Mateusza Zamoyskiego, Jarosława Możdżyńskiego , Łukasza Nodzyńskiego, Piotra Gdulskiego oraz w imieniu wszystkich Fotografów i Filmowców wykonujących swoją pracę artystyczną na terenie TPN.

  • –  w związku z wprowadzeniem przepisu z dnia 6 stycznia 2016 roku dotyczącego Fotografowania i Filmowania na Terenie TPN, konkretnie mamy na myśli podpunkt dotyczący sesji ślubnych oraz okolicznościowych , zwracamy się z uprzejmą prośbą o spotkanie z Panem Dyrektorem w celu przeprowadzenia konsultacji z środowiskiem Fotografów Zakopiańskich które reprezentuję. W spotkaniu uczestniczyłaby wymieniona w punkcie pierwszym delegacja Fotografów Zakopiańskich.
  • –  prośbę naszą uzasadniam tym iż wprowadzony przez Państwa przepis niesie dla nas sporo nie jasności bylibyśmy bardzo zobowiązani gdybyśmy mogli na spotkaniu odbyć merytoryczną rozmowę i przedstawić nasze argumenty usprawnienia tego przepisu tak aby usprawnić naszą współpracę w praktyce podczas wykonywania sesji ślubnych czy okolicznościowych na Terenie TPN.Z wyrazami szacunkuMateusz Kiszela Krystian Morawetz Adam Brzoza Mateusz Zamoyski Grzegorz Momot Jarosław Możdżyński Łukasz Nodzyński Piotr Gdulski 

Po otrzymaniu tego listu Dyrekcji TPN zaproponowała spotkanie podczas, którego ustalone kwestie poruszane przez fotografów. Życzymy powodzenia w efektywnych ustaleniach dla trzech stron: Dyrekcji, fotografów oraz…Par.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Mateusz Kiszela Photography Kamerzysta na wesele
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!