Okrągłe czy prostokątne? Jakie stoły wybrać na wesele? Pomożemy Ci zdecydować!

Problem wcale nie jest tak banalny jakby się mogło wydawać (w moim przypadku okazał się iskrą, która wywołała pierwszy konflikt z panem M. podczas przygotowań do naszego wesela). Na jakie stoły się zdecydować? Okrągłe czy prostokątne? Warto podjąć tą decyzję już na samym początku, ułatwi Wam bowiem znalezienie odpowiedniego lokalu.  Nie ma złotej rady. Każda opcja ma tyle samo zalet co i wad. Warto je poznać zanim wdacie się w dyskusję z narzeczonym…

majlan
majlan

Stylowe wesele, czyli decydujemy się na okrągłe stoły

Moda na tego typu stoły przyszła do nas, jakżeby inaczej, z zachodu. Przyznacie, że prezentują się szalenie elegancko i stylowo (dlatego przy ludowym weselu raczej odpadają). Będą więc świetnym rozwiązaniem na nowoczesne wesele w stylu glamour.

Hotel Wersal
Hotel Wersal

Wokół tego typu stołów posadzić możemy zazwyczaj 8, 10 lub 12 osób. Sprawdzą się zwłaszcza albo przy bardzo dużej sali weselnej albo przy niedużej liczbie gości. Potrzebują bowiem przestrzeni (pamiętajcie, że stoły trzeba ustawić tak, żeby goście mogli się swobodnie poruszać po sali i nie uderzać o siebie plecami).

Hotel Europejski 1884 w Krakowie
Hotel Europejski 1884 w Krakowie

Ich niewątpliwą zaletą jest to, że wszyscy goście doskonale się widzą i mogą dyskutować w nieco szerszym gronie niż przy stołach prostokątnych (zwrócicie uwagę na kwiaty, które zdobić będą środek stołu – nie powinny zasłaniać widoku). Pan M. zarzucił mi, że nie sprzyjają integracji, bowiem dzielą gości na grupy. Prawda jest taka, że wiele zależy w tym przypadku od samych gości i wodzireja, i tego czy będzie on umiał zaangażować uczestników wesela we wspólną zabawę.

Wierzynek
Wierzynek

Zawsze pomocną dłoń czy w przypadku wesela oraz jego organizacji podana nam wedding plener. Carla events nie raz była w takiej sytuacji i wywiązała się ze swojego zadnia wzorowo! Polecamy!

Dolina Cedronu
Dolina Cedronu

Problemy z okrągłymi stołami na wesele możecie napotkać w momencie usadzania gości (w tym wypadku nie może zabraknąć winietek!). Będziecie ich bowiem musieli inteligentnie podzielić na 8- , 10- czy 12-osobowe grupy (może to być karkołomne zadanie, zwłaszcza jeżeli członkowie waszych rodzin są skłóceni czy też macie bardzo mieszane towarzystwo).

Dwór Złotopolska Dolina
Dwór Złotopolska Dolina
Hotel Belvedere
Hotel Belvedere

Zadbajcie także o to, aby na każdym ze stołów pojawiły się te same przystawki i napoje (to może zwiększyć nieco koszt). Rozwiązaniem może być także zorganizowanie przystawek w formie szwedzkiego stołu (pod warunkiem, że wśród waszych gości będą w większości ludzie młodzi, którzy doskonale sobie poradzą z noszeniem potraw na talerzyku do stolika; starsze osoby nie zawsze będą wiedziały jak się w takiej sytuacji zachować).

Wierzynek
Wierzynek

Klasyka gatunku, czyli prostokątne stoły na wesele

Tego typu stołów przedstawiać nie trzeba, od lat królują na polskich weselach, ustawiane w rzędach albo w podkowę (to drugie rozwiązanie jest dużo trafniejsze, goście nie muszą siedzieć do siebie plecami – nie wiem, jak Wy, ale ja w takiej sytuacji zawsze czuję się niekomfortowo).

Góralska Tradycja
Góralska Tradycja

Z jednej strony łatwiej jest usadzić przy nich gości (wystarczy, że dwie nie znoszące się ciotki posadzicie na dwóch przeciwległych końcach konstrukcji), z drugiej musicie zdecydować, kto będzie siedział na samym końcu, a kto najbliżej pary młodej (i pogodzić się z tym, że raczej nie będą to wasi znajomi, a rodzice i teściowie).

Hotel Bachledówka
Hotel Bachledówka

Tego typu stoły sprawdzą się doskonale przy większej ilości osób – para młoda będzie dobrze widoczna i wyeksponowana zajmując centralne miejsce – i w kwadratowych bądź prostokątnych salach na wesele.

Szymaszkowa Karczma-Restauracja
Szymaszkowa Karczma-Restauracja

Prostokątne stoły dają także szansę zaszalenia z dekoracjami: przez środek można puścić ciekawie ozdobiony bieżnik albo ustawić kwiatowe kompozycje. To także must have jeżeli decydujecie się na wesele w klimacie ludowym czy rustykalnym. Przy okazji zobaczcie pomysły na dekoracje ślubnego stołu w stylu rustykalnym. Musimy także pamiętać, że możemy zaufać specjalistce, czyli w tym przypadku niezawodnej firmie, której dekoracje kwiatowe nie są obce. Z Naszej strony możemy serdecznie polecić specjalistów z Dekoruj kwiatem.

Hotel Litwor
Hotel Litwor

PS. Ostatecznie przekonałam Pana M. do pomysłu okrągłych stołów na naszym weselu i sprawdziły się doskonale. Goście nie mieli problemu z integracją – po prostu złączyli  kilka okrągłych stołów w jeden. Hmm… A może to był argument przekonywujący o stołach prostokątnych… (tylko żartowałam!).

Skontaktuj się z firmami ślubnymi powiązanymi z artykułem:

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim

Komentarze (5)

yahoo_z
24/09/2012

Zgodzę się z tym, że okrągłe stoły wyglądają bardzo elegancko i bardzo żałuję, że w ich przypadku niezbędne jest odpowiednio duże pomieszczenie. Ładnie wyglądają ustawione w 1 części sali, choć współczuję tym, którzy siedzą na samym końcu i muszą przejść przez labirynt, by dostać się na parkiet.

Komentuj
yahoo_z
24/09/2012

Każda z nas pewnie nieraz oglądała fotografie przedst. pięknie przystrojone stoły weselne z bajecznymi bukietami, wymyślnymi winietkami, itp. Sama wpadam w zachwyt i jednocześnie zastanawiam się, jak wprowadzić w życie takie pomysły. Jeśli na stołach znajdą się jedynie główne dania przyniesione przez kelnerów oznacza to, że trzeba będzie zadbać o bufety z konkretnymi smakołykami. Z doświadczenia wiem, że osobne stoliki z gorącymi napojami, ciastami i przystawkami zwykle ustawiane są w takim miejscu, by spragniony/głodny gość musiał pokonać parkiet (a następnie wrócić ze zdobyczą). Poza tym wiele osób narzeka, że trzeba ciągle biegać z talerzem po całej sali (przecież dbające o linię panie nie będą spacerować z talerzykiem wypełnionym po brzegi!). Niestety nie wygląda to tak, jak w pięknych amerykańskich filmach. Wygodniej dla gości, gdy stoły przy których siedzą są syto zastawione. Niestety, choć wiele dań jest podanych w całkiem ładny sposób, czasem braknie miejsca dla delikatnych dekoracji. BA! Uważam nawet, że giną gdzieś w gąszczu butelek z napojami gazowanymi i alkoholowymi! 🙁
Teraz moje pytania do specjalistów: Czy pojawi się jakiś artykuł przedstawiający wady i zalety szwedzkich stołów na weselu? Jakieś propozycje rozmieszczenia ich na sali o planie prostokąta lub kwadratu? Czy zostaną przedstawione propozycje dekoracji na stołach (np. retro skrzyneczki, w których zostaną częściowo ukryte napoje, itp)?

Komentuj
Zankyou
24/09/2012

Czego się nie robi dla wiernych czytelników… 🙂 Wpisujemy do kalendarza!

Anka
22/04/2016

Ciekawy tekst 🙂 juz dawno jestem po ślubie, ale pamiętam co i jak. Na szczęście kwestia stołów została powierzona specjalistom, bo nie miałam do tego głowy. Przywieźli stoły, krzesła, obrusy specjalne, tylko ubraniem zajął się lokal. Chciałam mieć okrągłe stoły, których lokal nie zapewniał, ale to przestało być problemem, kiedy odezwałam się do http://meblebankietowe.pl/

Komentuj
Natalka
10/03/2017

Blog naprawdę ciekawy i chętnie zapoznam się z tematami.
Jeśli chcecie to na http://djdaro.pl/ jest dobry dj weselny.

Komentuj

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz Firmę albo jesteś profesjonalistą w branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 19 krajach. Więcej informacji