Majowy ślub – czy warto być przesądnym?

Kwitnące łąki, świeża zieleń drzew, fiolet bzów, świergot ptaków – to maj! Miesiąc niesamowicie urokliwy i nie bez powodu nazywany miesiącem zakochanych. Bo jak przy takiej pogodnie uniknąć wybuchu uczuć? Jak nie ulec propozycji romantycznego spaceru przez park, czy pikniku na nadrzecznej polanie? To jest niemożliwe! Maj sprzyja uczuciom! I przez wielu zakochanych jeden z majowych dni rezerwowany jest jako termin ich wymarzonego ślubu.

Źródłó: fotonata.com

W świadomości ludowej, odzwierciedlonej w różnych przesądach, maj uważany był za miesiąc zwodniczy, a majowym małżeństwom nie wróżono świetlanej przeszłości. Czy słyszeliście kiedyś takie przysłowia jak: w maju ślub, szybki grób, czy: ślub majowy, grób gotowy? No właśnie! Czyż nie są przerażające? Maj, uważany za miesiąc pechowy do wypowiadania sakramentalnego „tak” przez wiele wieków, dzięki takim przysłowiom, był pozbawiony ślubnych ceremonii i weselnej zabawy. A przecież to miesiąc tak piękny i tak pozytywnie nastrajający do życia! Nie można również pominąć faktu, że tego typu powiedzenia nie dotyczą tylko i wyłącznie Polaków, ale funkcjonowały i nadal funkcjonują również w innych krajach (np. Wielka Brytania).

Czy należy się więc bać tego, że majowy ślub zakończy się rozstaniem, albo jeszcze dosłowniej, śmiercią jednego z małżonków? Zastanówcie się więc, czy znacie jakieś majowe małżeństwo i czy trwa ono po dziś dzień, w dodatku szczęśliwie? Ja znam kilka takich przykładów. Tak więc można wątpić, czy aby na pewno we wszystkich ludowych przysłowiach i powiedzeniach znajduje się ziarnko prawdy!

Fot. Rafał Podstawny

W naszej kulturze istnieje również zwyczaj, a raczej przesąd, że ślub powinien być brany w miesiącu z literą „e” lub „r”. Ma to przynieść szczęście w małżeństwie. A naszemu biednemu majowi brak tych literek. To kolejny powód częstej niegdyś, a teraz nieco rzadszej, rezygnacji ze ślubu w tym miesiącu.

Przesądy przesądami, a coraz więcej par i tak wybiera maj!

Źródło: Manufaktura Fotografii

Co więcej Kościół Rzymskokatolicki z chęcią udziela majowych ślubów! Jest to w kalendarzu liturgicznym miesiąc maryjny, a zgodnie z katolicką tradycją Matka Boska pomaga małżeństwom przetrwać w szczęściu i pomyślności.

Urzędy Stanu Cywilnego również nie mają nic przeciwko takim ślubom!

A co jest jednym z głównych powodów, że decydujecie się na ślub w maju? Oczywiście wiosna, która bije z każdej strony! Maj ma wiele ciepłych i słonecznych dni. Kwitną nie tylko bzy, ale praktycznie wszystko dookoła – o piękne kwiaty do dekoracji ślubnych więc nie trudno. No i cudowną sesję plenerowe również łatwo zorganizować. Kwitnąca dookoła przyroda nada jej niesamowicie romantyczny charakter!

Źródło: www.piotrduda.pl

Należy również pamiętać, o tym, że maj, jak każdy wiosenny miesiąc, bywa zmienny i kapryśny. A właściwie, to nie sam miesiąc, a pogoda jaka w nim panuje. Każdy z nas wie, czym jest „zimna Zośka”. Jest to dokładnie połowa maja (15 maj). Przed nią mamy tzw.  trzech „zimnych ogrodników” (12, 13, i 14 maja). Są więc to dni, które powszechnie, i przyznać trzeba, że nie bez powodu, uznawane są za dni chłodne. Po nich najczęściej przychodzą prawdziwie ciepłe tygodnie stanowiące preludium lata. Z tego powodu, jeżeli macie taką możliwość, radzimy zaplanować ślub w nieco innym okresie maja – np. pod koniec miesiąca. No bo przecież jak ktoś planuje ślub na wiosnę, to raczej oczywistym jest, że marzy o ciepłym dniu!

Zobacz także co Panna Młoda powinna mieć na sobie w dniu wesela, czyli słowo o przesądach ślubnych.

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim

Więcej informacji

Komentarze (3)

baska1234
08/05/2012

Maj to taki piękny miesiąc! Żadne przesądy nie są warte rezygnacji z takiego ślubu

Komentuj
motylki2
09/05/2012

Maj to piękny miesiąc! Ja niestety się nie załapałam, będę miała później, ale nie uważam, aby miało to przynieść pecha 🙂

Komentuj
PolinezjA
24/05/2012

Tylko niestety, maj się kończy :/

Komentuj

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz Firmę albo jesteś profesjonalistą w branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 19 krajach. Więcej informacji