10 najważniejszych zasad wręczania prezentów ślubnych.

Wybierasz się na ślub? Te rady Ci bardzo pomogą!

  • Goście
  • Rada
  • 2016

Wręczanie prezentów ślubnych– jak większość elementów ceremonii zaślubin- rządzi się swoimi prawami. Są one łatwe w stosowaniu, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby nie popełnić gafy w tak ważnym dla młodej pary dniu. Przygotowaliśmy dla Was 10 podstawowych zasad, którymi warto się kierować przy wyborze i wręczaniu prezentów ślubnych.

zapiszMonkey Business Images shutterstock
Monkey Business Images shutterstock

1. Wybierz prezent z listy prezentów ślubnych

Jeżeli narzeczeni stworzyli listę wymarzonych prezentów ślubnych, należy się do tego dostosować i wybrać jedną z pozycji na tej liście. Dzięki temu unikamy podwójnych prezentów, czy zakupu całkowicie niepotrzebnych rzeczy. Sprawa jest bardzo prosta, gdy młodzi stworzyli dla swoich gości internetową listę prezentów ślubnych, dzięki której goście ie muszą kupować przedmiotów, ale wysyłają pieniądze na konto młodej pary.

2. Postaraj się o prezent grupowy, gdy nie planujesz większego zakupu

Wartość prezentów ślubnych zależy zarówno od stopnia powiązania z młodą parą jak i możliwości konkretnego gościa. Choć panują pełne reguły dotyczące prezentu ślubnego dla siostry czy przyjaciela, ale nie ma wytycznych, które mówiłyby o prezencie dla znajomych z pracy czy szkoły. Te osoby zazwyczaj nie uczestniczą też w weselu, a jedynie w ceremonii zaślubin. Warto pomyśleć o grupowym prezencie, na który nie mógłby pozwolić sobie kolega z pracy, lecz z całym zespołem może stworzyć wyjątkowy prezent ślubny. Choć wymaga większej organizacji- jest przydatniejszą niespodzianką dla młodej pary.

zapiszfreya-photographer shutterstock
freya-photographer shutterstock

3. Prezent ślubny wręcz najpóźniej miesiąc po ceremonii

Zwyczaj wręczania prezentu po ślubie dotyczy głównie osób nieuczestniczących w ceremonii (choć nie tylko). Warto jednak nie odkładać tego na długo po ślubie. Dobra praktyka nakazuje wręczyć prezent do miesiąca po uroczystości.

Na Liście prezentów Zankyou goście mogą wręczać parze prezenty zarówno przed jak i po ślubie. Ofiarowanie prezentu przed ślubem jest znacznie bardziej komfortowe dla uczestników wesela, ale jeżeli chcemy przekazać prezent po ślubie– tutaj także warto przestrzegać zasady jednego miesiąca, bądź osobiście poinformować parę o chęci dokonania późniejszej wpłaty. Na Zankyou młoda para ma możliwość dokonania 3 bezpłatnych przelewów na swoje konto, więc zachowanie okresu jednego miesiąca znacznie ułatwi im zarządzanie swoimi prezentami ślubnymi.

zapiszDragon Images shutterstock
Dragon Images shutterstock

4. Prezenty do salonu i jadalni dobieraj do pary

Jeżeli zdecydujecie się na zakup wyposażenia mieszkania, postarajcie się o zakup kompletu. Designerski świecznik czy misa będą wyglądały lepiej w komplecie. Pewne elementy wystroju mieszkania najlepiej wyglądają w parach, więc warto przemyśleć to już na etapie zakupu prezentu.

zapiszJurij Krupiak shutterstock
Jurij Krupiak shutterstock

5. Wręcz prezent i złóż życzenia w odpowiednim miejscu i czasie

To zależy. Zarówno od upodobań pary młodej jak i regionu. W podręcznikach savoir-vivru zazwyczaj mówi się o tym, że wyłącznie osoby, które nie będą uczestniczyły w weselu składają życzenia bezpośrednio po uroczystości ślubnej. Pozostali goście ustawiają się w kolejce już na sali weselnej- tu składają życzenia, kwiaty i gabarytowo większe prezenty. Szczególnie te ostatnie (sprzęt rtv i agd) zaleca się wręczać na dzień przed ślubem lub już na sali weselnej, po pierwszym toaście.

Nie jest to jednak reguła, której należy się sztywno trzymać. Z doświadczenia wiem, że jest to bardzo zależne od regionu, w którym wyprawiany jest ślub i wesele. Są miejsca, w których wszystkie życzenia i prezenty składa się tuż po ceremonii i jest to jak najbardziej mile widziane. Określenie najlepszego miejsca i czasu należy do świadków (zobacz co jeszcze powinni robić świadkowie na weselu).  W celu uniknięcia otrzymania dużych (często nieprzydatnych) prezentów, załóżcie listę prezentów jeszcze przed ślubem i otrzymajcie ekwiwalent pieniężny swoich wymarzonych prezentów!

zapiszMNStudio shutterstock
MNStudio shutterstock

6. Pamiętaj o eleganckim opakowaniu

Choć sam prezent jest bardzo ważny, jego opakowanie jest nie mniej istotne! Ładne, schludne opakowanie stanowi o dobrym, pierwszym wrażeniu, które podczas wręczania prezentów jest bardzo istotne. Jako goście przywiązujemy dużą uwagę do tego, w co się ubierzemy- nie zaniedbajmy też opakowania naszego prezentu ślubnego.

zapiszfreya-photographer shutterstock
freya-photographer shutterstock

7. Do prezentu dołącz bilecik z podpisem

Niezależnie od tego co wręczyliśmy młodej parze, należy dołączyć bilecik z życzeniami i podpisem. Anonimowe prezenty mogą być problematyczne, szczególnie, gdy młoda para planuje personalizowane podziękowania za otrzymane podarunki. Na liście prezentów ślubnych para może skorzystać z usługi “podziękuj” i przesłać każdemu z gości podziękowania za przesłane na ich konto pieniądze. Zobacz co jeszcze oferuje lista prezentów ślubnych Zankyou.

zapiszTortoon shutterstock
Tortoon shutterstock

8. Wybierz odpowiednie miejsce w kolejce do młodej pary

W jakiej kolejności wręczać prezenty ślubne? Tutaj także obowiązuje ustalona kolejność wręczania prezentów dla młodej pary. Główną zasadą jest tu stopień pokrewieństwa. W pierwsze kolejności życzenia składają rodzice, następnie dziadkowie i pozostali członkowie rodziny. Przyjaciele i znajomi powinni cierpliwie poczekać i udać się do młodej pary po zakończeniu wręczania prezentów przez rodzinę.

zapiszIVASHstudio shutterstock
IVASHstudio shutterstock

9. Nie zapomnij o prezencie nawet wtedy, gdy nie jesteś obecny na ślubie

Wręczanie prezentów i składanie życzeń to miły zwyczaj, który obejmuje wszystkich zaproszonych, bez względu na to, czy jesteśmy obecni na ślubie, czy nie. Ważny jest nawet mały gest- butelka wina czy kartka z życzeniami wysłana młodej parze. Jeżeli młoda para zadecydowała, że chcą wraz z nami świętować swój najważniejszy dzień, to wypada pamiętać o nich mimo braku fizycznej obecności na ślubie.

zapiszIVASHstudio shutterstock
IVASHstudio shutterstock

10. Nie wręczamy kłopotliwych prezentów! 

Na koniec zostawiłam najważniejszą zasadę, choć pewnie wydaje się Wam ona zupełnie oczywista. A jednak nie… Młode pary cały czas dostają niepotrzebne i powtarzające się prezenty. O ile takie zawsze można (niestety) oddać dalej lub sprzedać (aukcje internetowe pełne są niechcianych prezentów ślubnych), to pewne prezenty są jeszcze bardziej kłopotliwe. Jeżeli naszym prezentem jest zaproszenie lub voucher, to powinien on posiadać długi termin realizacji i elastyczne warunki korzystania, jeżeli jest to zwierzątko, powinno być wręczone tylko na prośbę młodej pary. Większe i droższe prezenty warto konsultować z młodą parą (zawsze możecie uczynić to za pośrednictwem świadków), bo mogą one stanowić większy kłopot niż pożytek…

zapiszOleksandr Lipko shutterstock
Oleksandr Lipko shutterstock

Jeżeli chcesz uniknąć niechcianych prezentów ślubnych, już dziś sprawdź działanie internetowej listy prezentów ślubnych, bądź poinformuj gości o upragnionych prezentach za pomocą strony ślubnej.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

La Vinci Wedding Planner Konsultanci ślubni
Wedding Avenue Konsultanci ślubni
SENSAR Wedding Planners Konsultanci ślubni
Celebration Wedding&Event Planner Konsultanci ślubni

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (1)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!