Kto kogo kochał, kto za kim szlochał. Lew Tołstoj- uciekał, by kochać

Obłożony ekskomuniką anarchista, który od lat żył na granicy prawa. Miał w pogardzie wszystkie struktury władzy. Porzucił żonę i dzieci. – A czego innego spodziewać się po człowieku, który nie ma Boga w sercu? Samolubny heretyk, tyle powiem, choć na usta cisną się inne określenia – komentuje kontrowersyjną kwestię wysoko postawiony duchowny cerkwi.

Credit: Timeforest shutterstock
Credit: Timeforest shutterstock

Gdyby na początku ubiegłego wieku istniały w Rosji tabloidy, to pewnie w tym tonie opisywałyby ucieczkę Lwa Tołstoja z Jasnej Polany. I trudno byłoby się temu dziwić- pod osłoną nocy, w tajemnicy przed żoną Tołstoj opuścił rodzinny majątek i udał się w ostatnią podróż. Dokąd uciekł? Przed kim? Te pytania pozostały bez odpowiedzi.

Credit: Everett Historical  shutterstock
Credit: Everett Historical shutterstock

Kiedy patrzymy na młodego Tołstoja możemy stwierdzać, że cierpiał wręcz na niedobór charyzmy. Nie odznaczał się tak wyrazistą osobowością jak jego starsi bracia. Można stwierdzić, że był wręcz nudny. W pewnym momencie zaczyna jednak prowadzić dziennik. Pierwsze zapiski powstają, kiedy przebywa w klinice i leczy się z choroby wenerycznej, której nabawił się w wyniku kontaktu z prostytutką. Wyobraźmy więc sobie tego leżącego w szpitalu młodzieńca, przepełnionego żalem i zawstydzonego swoją chorobą. Wielu w jego sytuacji w tym żalu by się pogrążyło. On zaczyna pisać dziennik i zadawać sobie pytanie, dlaczego tak się stało.

Credit: Grisha Bruev shutterstock
Credit: Grisha Bruev shutterstock

Kiedy wyzdrowiał, głowę nadal zajmowały mu głupoty, ale dzięki zapisom w dzienniku starał się pilnować i w inny sposób prowadzić swoje życie. Z kolei stary Tołstoj od innych odróżniał się tym, (na co wszyscy zwracali uwagę), że on nigdy nie żył „po prostu”. Wszystko, co mówił, wszystko, co robił miało czemuś służyć.

Credit: Reidl shutterstock
Credit: Reidl shutterstock

Opis relacji Tołstoja z żoną jest często podejmowany przez feministki. Ze wspomnień jednej badaczki wynika, że pisarz był prawdziwym tyranem, przez którego jego małżonka nie miała szansy w żaden sposób się zrealizować. Trzeba jednak stwierdzić, że życie Tołstojów było bardzo skomplikowane.

Credit: Everett - Art  shutterstock TOLSTOY, Lev Nikolayevich, Leo (1828-1910), Portrait of Leo Tolstoy and his wife Sophia, TULA
Credit: Everett – Art shutterstock TOLSTOY, Lev Nikolayevich, Leo (1828-1910), Portrait of Leo Tolstoy and his wife Sophia, TULA

Mimo to Tołstojowie przeżyli ze sobą aż 48 lat. Jego żona w swoim wspomnieniach często jednak na niego pomstuje. Równocześnie stwierdza, że nie zniosłaby nawet chwili rozłąki z nim. Cóż, taka jest miłość.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Tradycyjna rózga weselna zamiast bukietu kwiatów
Tradycyjna rózga weselna zamiast bukietu kwiatów
W antropologii kulturowej ślub uznawany jest za jeden z obrzędów przejścia i do dziś traktowany jest jako szczególna ceremonia rytualna dzięki swym określonym czynnościom, gestom, słowom czy rekwizytom.
Credits: The Harrogate Bridal Show
The Harrogate Bridal Show: odkrywa największe targi ślubne w Wielkiej Brytanii!
Harrogate Bridal Show po raz kolejny okazały się ważną częścią kalendarza przemysłu ślubnego, zarówno dla projektantów, którzy prezentują swoje najnowsze kolekcje, jak i dla sprzedawców, którzy je otrzymują. To wspaniałe wydarzenie, które miało spektakularne przyjęcie.
Już w następny weekend Cracow Bridal Weekend! Ślubny weekend przed nami!
Już w następny weekend Cracow Bridal Weekend! Ślubny weekend przed nami!
Mamy zaszczyt poinformować, że w dniach 21 – 22 października w przestrzeniach Tytano przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie oraz w siedzibach Partnerów odbędzie się I edycja krakowskiego weekendu ślubnego: Cracow Bridal Weekend.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji