Jak wybrać idealny smak tortu weselnego - wskazówki ekspertów!

Tort weselny znany już był w starożytności. W Rzymie pod postacią mustaceum jako ciasto z mieszanką ziół i anyżu. W dawnej Polsce ciastem weselnym przez wieki był kołacz, zwany również chlebem życia, który od wieków nie tylko stanowił ogromną atrakcję na przyjęciu weselnym, ale równie uroczyście był przygotowywany i rodzinnie pieczony. Dziś wzrok wszystkich gości skupiony jest na tort weselny. Ale jak go wybrać....?

  • Wesele
  • Rada

Tort weselny znany już był w starożytności. W Rzymie pod postacią mustaceum jako ciasto z mieszanką ziół i anyżu. W dawnej Polsce ciastem weselnym przez wieki był kołacz, zwany również chlebem życiaktóry od wieków nie tylko stanowił ogromną atrakcję na przyjęciu weselnym, ale równie uroczyście był przygotowywany i rodzinnie pieczony. Dziś wzrok wszystkich gości skupiony jest na tort weselny. Ale jak go wybrać? O tym mówią nasi eksperci.

zapiszŻuławskie Wypieki
Żuławskie Wypieki

Główny bohater wieczoru

Tort weselny jest wiodącą słodyczą na przyjęciu weselnym. Jeszcze kilkaset lat temu torty weselne, kołacze, miały nie tylko robić wrażenie wizualne, ale były również owiane różnymi przesądami. Ten przysmak był szalenie ważny i dlatego wokół samego jego pieczenia wyrosło mnóstwo rytuałów, które pieczołowicie były przestrzegane. Dzisiejszy tort weselny powierzany jest najlepszy cukiernikom i choć odebrano mu magiczną moc wróżenia powodzenia lub rozpadu małżeństwa, ciągle ma czarować swoim wyglądem.

zapiszfot: Piotr Zawada / Wesele z Fantazją
fot: Piotr Zawada / Wesele z Fantazją

– Jeszcze parę lat temu, gdy torty były podawane po oczepinach, można było powiedzieć, że jest to ten element weselnej układanki, który jest punktem kulminacyjnym całego przyjęcia. Dziś ta tendencja mocno się zmienia. Torty podawane są przed oczepinami, a coraz częściej nawet koło godziny 22.00. Rzadziej, ale to też się zdarza, serwowane są jako deser po głównym obiedzie, kolacji.  Choć wiele zmienia się w trendach czy zwyczajach weselnych, to jednak bardzo duża ilość naszych Par Młodych nadal kultywuje tradycję, mówiącą o tym, że pierwszy kawałek tortu Młodzi muszą ukroić razem, a następnie się nim wspólnie nakarmić, by „sprawdzić” jego smak, w myśl zasady, że jak słodki tort, tak słodkie będzie ich wspólne życie – mówi Magda, wedding plannerka i właścicielka agencji Wesele z Fantazją.

Dziś dzielenie się tortem jest świadectwem gościnności Młodej Pary, bo choć ciężko czasem dotrzeć do wszystkich gości, Nowożeńcy tort rozdają osobiście choćby najbliższej rodzinie, dając tym samym wyraz szacunku i zachowywania tradycji rodzinnej.

zapiszŻuławskie Wypieki
Żuławskie Wypieki

Samo wejście na salę tortu weselnego jest pewnego rodzaju wydarzeniem, atrakcją, dlatego zasługuje na swój oddzielny punkt w scenariuszu dnia ślubu, bo jak mówi Anna Tomkowicz z Żuławskich Wypieków – jest to symbol słodkiego życia oraz tradycja, na którą czeka wielu gości. Tu ważna jest oprawa muzyczna, światła lub ich brak, ale również spójność samego tortu z całym przyjęciem. Nie oznacza to jednak, że tort ma kluczowe znaczenie dla wesela, ale jest ważnym i atrakcyjnym punktem programy. – Tort to po prostu słodka niespodzianka, która skupia na parkiecie większość gości. Dla obsługi foto i video jest fajnym momentem do przygotowania ładnych i ciekawych kadrów. A dla nas kolejnym elementem, którym ciekawie można pokazać motyw przewodni – kontynuuje wedding plannerka z Wesele z Fantazją.

zapiszŻuławskie Wypieki
Żuławskie Wypieki

Smak

Nie od dziś wiadomo, że dla weselników najważniejszą funkcją tortu nie jest jego wygląd, a smak. To właśnie dlatego wybór tortu często zabiera Młodej Parze sporo czasu. – Prawie zawsze spotykam się z Młodą Parą w celu wyboru smaku. Jeśli chodzi o najczęściej wybierany smak, w naszym przypadku jest to połączenie kawy z jagodą, ale zdarzają się pary, które stawiają na owoce sezonowe i wtedy my oczywiście przychylamy się do ich życzenia – mówi Agnieszka, tworząca niesamowite torty w pracowni Aszka.  Tu jednak ważny jest nie tylko dobór odpowiednich smaków i koloru biszkoptu, ale podejście cukiernika do tworzenia tortu. – Przede wszystkim klienci zwracają uwagę na wysoką jakość produktów, z jakich przygotowuje się tort. Większość Par Młodych stawia na lekkie i przyjemne smaki weselne, rezygnując przy tym z grubych warstw lukru – informuje Anna Tomkowicz z Żuławskich Wypieków.

zapiszAszka
Aszka

Degustacja

By mieć 100% pewności, że tort weselny będzie rajem dla podniebienia wszystkich gości, warto zdecydować się na degustację. W wielu pracowniach i obiektach, degustacja tortu jest wpisana w degustację całego menu. Są obiekty i pracownie, w których minitorciki można skosztować bezpłatnie, w innych trzeba zamówić niewielki tort z wybranym smakiem. Jakie by jednak zasady nie panowały, warto z nich skorzystać, by nie kupować przysłowiowego kota w worku, informuje cukiernik z pracowni Aszka. – Młodzi mają okazję spróbować proponowanych przez nas mas. Często spotykamy się z rozterkami z ich strony i słyszymy: “pyszny ten kawowy smak ,ale nie każdy lubi “. Wtedy odpowiadamy, żeby nie próbowali zadowolić wszystkich, bo zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie podpasuje. W tym najważniejszym dniu przede wszystkim należy skupić się na sobie i swoim smaku, aczkolwiek patrząc w druga stronę i słysząc: “nie! Czekolada nie, bo ja nie lubię “, mówimy, że całego tortu sami nie zjedzą. Skąd taka sprzeczność? Otóż, jeśli tort ma kilka pięter, to każde może mieć inny smak. I wtedy skupiamy się przede wszystkim na tym górnym piętrze, od którego zaczyna się cała ceremonia krojenia. To właśnie ten kawałek tortu przypada Młodym.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że jeśli jesteście przekonani do smaku i wyglądu tortu, należy go zamówić dość wcześnie, by mieć pewność, że dana cukiernia może zająć się wypiekiem tego wyjątkowego przysmaku weselników, mówi Agnieszka Tomkowicz z Żuławskich Wypieków. – Pary Młode dokonują wyboru cukierni, która przygotuje tort weselny na 6 miesięcy przed uroczystością, co wypada najczęściej w okresie zimowym.

zapiszAszka
Aszka

Trendy

Cała branża ślubna dyktowana jest trendami, która z jednej strony hołduje tradycji i klasyce, z drugiej pokazuje nowe możliwości w zaskakiwaniu gości weselnych nowatorskim tortem. W tym momencie w wielkim uproszczeniu, Młode Pary zastanawiają się najczęściej nad 3 rodzajami tortów – Torty mogą być przygotowane w bardzo różnych stylach. Ze względu na modny od kilku lat styl rustykalny bardzo wiele par Decyduje się na wybór tortów naked, czyli bez wierzchniej warstwy lub semi naked, delikatnie maźniętych kremem po wierzchu. Jednakże cały czas także wybierane są torty w stylu angielskim lub śmietanowe – tłumaczy Magda z Wesele z Fantazją.

zapiszŻuławskie Wypieki
Żuławskie Wypieki

Warto jednak nie podążać ślepo za modą i panującymi trendami, ale przede wszystkim zaufać swoim gustom i smakom, by tort nie tylko wpisywał się w obowiązującą kolorystykę na dany rok, ale po latach, by Młoda Para wspominała jako przyjemny akcent wesela. Zamiast przeglądać inspiracje wysyłane przez osoby nie mające żadnej wiedzy na temat waszego wielkiego dnia, warto zastanowić się nad spójnością tortu ze stylem wesela, informuje wedding plannerka.

Tort powinien pasować do całości motywu, który wybrali Młodzi. Zupełnie inny tort powinniśmy podać na wesele, gdzie otaczać nas będą kryształowe żyrandole, a inny w drewnianej stodole. I ważne, by pamiętać, że wcale nie jest tak, że do sali balowej pasuje tylko styl angielski, a do stodoły naked cake. Są klienci, którzy uwielbiają konkretny rodzaj tortu (np. tort w masie cukrowej) i nie ma potrzeby, by na siłę zmieniać ich upodobania. Trzeba raczej spotkać się z odpowiednią cukiernią, która tort w konkretnym stylu dopasuje do naszego motywu weselnego. Zarówno tort naked może być elegancki, jak i tort śmietanowy pasować do stylu rustykalnego.

Budowa

Inżynieria tortu nie brzmi już apetycznie, ale warto zastanowić się nad budową ciasta, by w dniu ślubu po dostarczeniu przez cukiernię tortu do obiektu (jeśli nie jest przygotowywany na miejscu), nie było przykrej niespodzianki. Zdarza się, że wymarzona cukiernia, mimo najszczerszych chęci, nie jest w stanie dotransportować tortu weselnego w kształcie odpowiadającym upodobaniom Młodej Pary. Jedną kwestią jest świadomość profesjonalnych cukierników o tym fakcie. Drugą – świadomość Narzeczonych.  Rzadka konfitura może nie być najtrafniejszym wyborem, podobnie jak oczekiwania, że wielopiętrowe dzieło sztuki z pewnością dojedzie w całości i ciągle będzie zachwycać.

zapiszŻuławskie Wypieki
Żuławskie Wypieki

Jeżeli masy są dobrze wykonane, a tort dobrze skonstruowany, czyli ma dobry stelaż w środku to nie ma problemu z jego przewiezieniem. Oczywiście warunki w aucie też muszą odpowiadać tortom- po prostu musi być zimno. Potrzebna też jest asysta przy przewożeniu. W naszym przypadku zawsze jedna osoba asekuruje tort w razie nierówności na drodze lub gwałtownego hamowania. Naprawdę duże torty, takie powyżej 4 pięter, trzeba składać już na miejscu przyjęcia – ostrzega Agnieszka z firmy Aszka.

zapiszfot.: Bielak Studio / tort: Słodki Stół / Wesele z Fantazją
fot.: Bielak Studio / tort: Słodki Stół / Wesele z Fantazją

Uniwersalne podejście

Zanim jednak zamówicie tort weselny, warto zastanowić się, czy ktoś z gości, a może sama Młoda Para, nie ma alergii na którykolwiek z produktów lub nie są na specjalnej diecie. To dość istotne przy powszechności wegetarianizmu i weganizmu, ale również alergii na gluten, czy nietolerancji laktozy. –  Zdarzają się pary, które pytają o torty uwzględniające alergię. Jeżeli jesteśmy obeznani z tematem, przychylamy się do prośby. Jednak namawiamy, żeby ograniczyli ten rodzaj tortu do jednego piętra, gdyż często mowa jest o małej liczbie osób z alergią – mówi Agnieszka z studia tortów Aszka.

zapiszAszka
Aszka

Z pewnością mając gości z różnymi alergiami ciężko będzie dogodzić absolutnie wszystkim i dostosować je tak, by pod kątem smaku i produktów odpowiadało wszystkim gościom. Próba w cukierni nie mającej doświadczenia z tak specyficznym zamówieniem, może również okazać się fiaskiem, dlatego zanim zamówicie tort, który będzie miał odpowiedni wygląd, smak i jednocześnie ominie wszystkie alergie gości weselnych, warto dopytać cukiernika, czy wcześniej miał już możliwość przygotowywania podobnych tortów.

I choć wszystko to wydaje się dość skomplikowane, najczęściej wybór tortu weselnego jest bardzo miłym akcentem w całej organizacji dnia ślubu. W końcu tort nie powinien stanowić dla nikogo problemu, a radość i podwyższenie endorfin wynikające z niebiańskiego smaku.

Inne wskazówki na temat tortu weselnego znajdziecie tu:

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Aszka Tort weselny
Wesele z Fantazją Konsultanci ślubni
Żuławskie Wypieki Tort weselny

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!