Jak przygotować listę wydatków ślubnych?

Koszty ślubu i wesela to bardzo złożony temat. Bardzo wiele zależy od tego, jakim budżetem się dysponuje, jak duże wydarzenie chce się zorganizować i ile można zrobić na własną rękę (DIY jest przecież takie modne!). W przypadku, kiedy ma się do dyspozycji większe kwoty (bo na przykład Parę Młodą finansowo wspierają Rodzice), można pozwolić sobie na więcej. Trzeba jednak zaznaczyć, że mniejszy budżet wcale nie oznacza skromniejszej imprezy- Para, która dysponuje mniejszymi kwotami, po prostu musi wykazać się większą kreatywnością.

kemot7 shutterstock
kemot7 shutterstock

Zacznijcie od podsumowania środków, jakimi dysponujecie. Czy macie własne oszczędności, które jesteście skłonni przeznaczyć na organizację? Porozmawiajcie z rodzicami – czy chcą wesprzeć was finansowo? Pieniądze to delikatny temat, ale musicie wiedzieć, na czym stoicie. Jeśli rodzice określą kwotę, jaką są w stanie Was wspomóc, dodajcie ją do budżetu.

welcomia shutterstock
welcomia shutterstock

Od otrzymanej kwoty odejmijcie 5%. To będzie Wasz fundusz rezerwowy, z którego będziecie mogli pokryć nieprzewidziane wydatki – a możecie być pewni, że takie się pojawią. Pozostała kwota to Wasz budżet ślubny. Pamiętajcie, że nie jest on z gumy – oznacza to, że jeśli na coś wydacie większą kwotę, niż pierwotnie planowaliście, to na coś innego będziecie musieli przeznaczyć mniej pieniędzy.

AnnArt Studio
AnnArt Studio

Największym kosztem podczas organizacji ślubu i wesela jest koszt wynajęcia sali weselnej i przygotowania menu. Oprócz tego budżet Pary Młodej obciążą:

• zespół/DJ;

• fotograf;

• kamerzysta;

• alkohol;

• ubiór Panny Młodej i Pana Młodego;

• obrączki;

• podróż poślubna (jeżeli ją planujecie);

Gorosi shutterstock
Gorosi shutterstock

Zapisujcie wszystkie wydatki, nawet te najdrobniejsze jak zakup podwiązki, czy manicure przed ślubem. Często okazuje się, że suma tych mniejszych kwot staje się znaczącą częścią całkowitego budżetu. Jeśli więc ich nie uwzględnicie, może się okazać, że zabraknie Wam pieniędzy na rzeczy niezbędne.

Nawet jeżeli kwota, która Wam wyjdzie w podsumowaniu okaże się astronomiczna, to nie wpadajcie w panikę- przecież koszty można obniżyć. Ogranicza Was tylko Wasza kreatywność!

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Ślub humanistyczny: czym jest, na czym polega i jak wygląda ceremonia humanistyczna w Polsce? Sprawdź!
Ślub humanistyczny: czym jest, na czym polega i jak wygląda ceremonia humanistyczna w Polsce? Sprawdź!
Ta energia, to coś, co nie sposób jest opisać. Te Panny Młode mają w sobie to coś. Każda Panna Młoda ma w sobie to coś, co nie sposób jest opisać słowami. Mają w sobie piękno, subtelność i niezwykły blask. To coś, czego nie sposób jest się nauczyć. To się ma, lub tego się nie ma. I kiedy patrzymy na zdjęcia z tej jakże duchowej ceremonii, to widzimy właśnie taki blask- przepełniony subtelnością i delikatnością.
Jak wybrać kierunek podróży poślubnej? 5 podstawowych zasad dla wyjeżdżających!
Jak wybrać kierunek podróży poślubnej? 5 podstawowych zasad dla wyjeżdżających!
Podróż poślubna to bez wątpienia jedno z najważniejszych doświadczeń w życiu. Zaraz po ślubie, para wybiera się w podróż oficjalnie jako mąż i żona. Jest to idealna okazja do odpoczynku po czasochłonnych i męczących przygotowaniach do ceremonii ślubnej oraz do celebrowania nowego etapu Waszego związku.
Jak wybrać wedding plennera? 5 cennych rad!
Jak wybrać wedding plennera? 5 cennych rad!
Wedding Planner jest niezwykle pomocnym specjalistą, który może pomóc Wam w stworzeniu wymarzonej ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego, dlatego warto jest przemyśleć kwestię jego zatrudnienia.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji