Publikacja
  • Magazyn
  • Jak przeliczyć ilość wódki na wesele

Jak przeliczyć ilość wódki na wesele

Czy jest jakiś magiczny wzór, który da nam pewność, że na naszym weselu nie zabraknie alkoholu? Jaką średnią przyjąć? 

Jak przeliczyć ilość wódki na wesele
  • Organizacja
  • Rada
  • Polska

Ślub i wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Poza wstąpieniem na nową, wspólną drogę i celebrowaniem tego w gronie najbliższych – ślub i wesele wiąże się także z licznymi obowiązki. Jedno jest pewne – jest to duże przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego zaplanowania, podzielenia obowiązków i dopracowania każdego, nawet tego najmniejszego detalu. Oprócz zadbania o swojego stylizacje, wybrania sali weselnej, zespołu, czy fotografa należy zadbać także o wybór odpowiedniego menu. Bezpiecznym jest, by było ono neutralne tak, by móc dogodzić większości gości lub różnorodne, by każdy z gości mógł znaleźć coś dla siebie. Do menu dochodzi również kwestia napojów i alkoholu. I o ile napoje gazowane, soki, czy napoje ciepłe są zwykle narzucane przez salę weselną, o tyle zakup alkoholu często leży po stronie Panny Młodej. I tutaj pojawia się najczęstszy problem i dylemat wśród Par Młodych – jak przeliczyć ilość wódki na wesele? Czy jest jakiś magiczny wzór, który da nam pewność, że na naszym weselu nie zabraknie alkoholu? Jaką średnią przyjąć? 

 

 

Ile wódki na wesele?

 

Publikacja

Mimo, że coraz sławniejszy staje się trend wesel bez alkoholu, to jednak wiele Par Młodych nie wyobraża sobie przyjęcia weselnego bez alkoholu. W Polsce za tradycyjny alkohol na weselu uchodzi wódka. Chociaż nikt nie jest w stanie dokładnie powiedzieć, ile alkoholu wypiją nasi goście, musimy jednak przyjąć pewną średnią, którą będziemy się kierować. 

 

Najczęściej przyjmuje się 0,5 l wódki na jednego gościa weselnego. W przypadku wesela z poprawinami szacowana ilość wódki na jednego gościa weselnego to 0,7 l do 1 litra.

 

Jeśli zatem robicie wesele na 50, 100, 200, 250 gości, wystarczy odpowiednio pomnożyć ilość gości przez 0,5l, aby wyszła liczba litrów lub butelek:

  • Wesele na 50 osób    -> 25 litrów wódki lub 50 butelek o pojemności 0,5 litra.
  • Wesele na 100 osób -> 50 litrów wódki lub 100 butelek o pojemności 0,5 litra.
  • Wesele na 120 osób -> 60 litrów wódki lub 120 butelek o pojemności 0,5 litra.
  • Wesele na 150 osób -> 75 litrów wódki lub 150 butelek o pojemności 0,5 litra.

 

Od czego zależy ilość wódki na weselu?

 

Jeśli już znamy powszechną średnią, jaką powinniśmy się kierować, teraz warto zastanowić się, czy jest to odpowiednia ilość w przypadku naszego wesela. Istnieje bowiem kilka wskaźników, dzięki którym możemy to zweryfikować.

 

Przede wszystkim, ilość zakupionego alkoholu zależy od tego, czy decydujemy się na jednodniowe wesele, czy wesele z poprawinami. Wyprawiając dwudniowe przyjęcie musimy wziąć pod uwagę zwiększoną ilość wódki, jednakże nie dwa razy tyle. W dniu poprawin goście weselni nie piją tyle, co w dniu wesela, dlatego spokojnie możemy policzyć pomiędzy 0,7l, a 1 litr na jednego gościa weselnego.

Drugim wyznacznikiem ilości zakupionej wódki jest charakterystyka naszych gości. Każde wesele jest inne i bawią się na nim inni goście. Jedne Pary Młode decydują się na tzw. „wesele młode”, na którym bawi się kilkadziesiąt znajomych. Wówczas powinniśmy przyjąć zwiększoną ilość alkoholu na jednego gościa weselnego. Jeśli natomiast na naszym weselu przeważają osoby starsze, możemy wspomnianą ilość nieco obniżyć. 

Trzecim wyznacznikiem, który może dużo nam podpowiedzieć o ilości alkoholu do kupienia są preferencje gości. Na polskich weselach trunkiem, który kobiety piją najczęściej jest wino. Jeśli planujemy zakupić je na nasze przyjęcie – wówczas przyjęte 0,5l na jednego gościa weselnego będzie wystarczające. Warto zwrócić uwagę także na preferencje mężczyzn. Jeśli macie więcej rodzajów alkoholi, możecie zmniejszyć ilość zakupionej wódki. Część gości z pewnością zastąpi je winem, piwem lub kolorowymi drinkami.

Kolejno warto skorygować swoje wyliczenia o dzieci, osoby nieletnie, kobiety w ciąży, a także osoby niepijące. Znając naszych gości weselnych możemy założyć, kto po alkohol na pewno nie sięgnie. Wśród naszych gości mogą znaleźć się także osoby, które po zakończonej imprezie będą pełnić rolę kierowcy. Odjęcie wymienionych osób znacząco ułatwi nam obliczenia. 

Następną ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są dodatkowe atrakcje na weselu. Jeśli przewidujecie alkoholową fontannę lub wynajęcie barmana, wówczas ilość spożytej wódki zmniejszy się. Barman wynajęty na kilka godzin będzie serwował drinki kolorowe, w oparciu o inne alkohole mocne. 

 

 

Pomyślcie, jak długo będzie trwało wesele

 

Od kilku sezonów ślubnych niezwykle modne stały się wesela w stylu boho, pod gołym niebem lub w kameralnym namiocie. Często, prócz charakterystycznego stylu, wyróżnia je także wcześniejsze zakończenie. Pary Młode decydują się na kameralne przyjęcie w gronie najbliższych, które potrwa do północy. Goście weselni są o tym informowani przy wręczaniu zaproszeń ślubnych. Przy tego typie przyjęć weselnych pewnym jest, że potrzebujemy zakupić mniejszą ilość wódki. 

 

Zróbcie zapas

 

Jedną z największych wpadek, jakie mogą popełnić Pary Młode jest zakup zbyt małej ilości alkoholu. Warto do założonych obliczeń dodać kilka sztuk zapasu. Po pierwsze, butelki wódki to idealny prezent dla gości weselnych za udział w licznych zabawach weselnych. Jeśli w Waszej rodzinie istnieje tradycja „wykupowania” Panny Młodej, wódka przy się Panu Młodemu również wtedy. Ponadto, jeśli po przyjęciu weselnym zostanie Wam nadmiar, wiele sklepów i hurtowni alkoholowych przyjmuje alkohol z powrotem. Warto zapytać o tę kwestię przed dokonaniem zakupów. Często jednak Pary Młode nie decydują się na zwrot weselnego alkoholu. Tradycja głosi, że wódka weselna powinna zostać wypita na Chrzcie Świętym pierwszego dziecka. Jest ona także idealną pamiątką, którą możemy wznieść toast podczas naszej pierwszej rocznicy ślubu. 

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!