Ile dać na wesele?

Ślub to wyjątkowy dzień w życiu każdej Pary Młodej. Często myślimy o tym momencie już na wiele lat wstecz snując marzenia jak będzie, czy będziemy zadowoleni i szczęśliwi.

Ile dać na wesele?
  • Ceremonia
  • Rada
  • Polska

Ślub to wyjątkowy dzień w życiu każdej Pary Młodej. Często myślimy o tym momencie już na wiele lat wstecz snując marzenia jak będzie, czy będziemy zadowoleni i szczęśliwi. W końcu przychodzi taki dzień, gdy postanawiamy ustalić datę naszego ślubu i wesela i rozpoczynamy przygotowania. Wówczas wtedy orientujemy się, że zorganizowanie ślubu i wesela to nie lada przedsięwzięcie, które wymaga od nas cierpliwości, dobrej organizacji, ale i nakładu czasu. Wynajem sali weselnej, samochodu, którym pojedziemy do ślubu, fotografa i kamerzysty to niezbędniki, bez których nie wyobrażamy sobie tego dnia. Każda atrakcja i wynajem usługi to jednak koszty z którymi musimy się liczyć. I choć często Pary Młode mogą spodziewać się pomocy finansowej ze strony rodziców, to niejednokrotnie nie jest to aż tak duża kwota, by starczyło na wszystko.

 

 

Publikacja

Na kilka miesięcy przed ślubem przychodzi moment, gdy zapraszamy gości weselnych i wszystkie te osoby, które pragniemy, by znalazły się wśród nas w tym wyjątkowym dniu. Goście po otrzymaniu zaproszenia najczęściej mają jedną myśl: „Ile powinniśmy dać na wesele?”, „Jaka kwota sprawi, że choć trochę ulżymy Parze Młodej w sfinansowaniu ślubu i wesela?”, „Ile powinniśmy dać do koperty, by zwrócił się nasz tzw. talerzyk?”

I choć dla wielu z nas temat „Ile dać na wesele?” jest tematem ciężkim i niepewnym, to po czasie okazuje się jednak, że istnieją pewne przedziały, którymi możemy się sugerować. Oczywiście na wstępie należy zaznaczyć jedną, bardzo ważną rzecz – podane kwoty to kwoty sugerowane, ogólne. Każdy z nas powinien indywidualnie dostosować zawartość koperty pod swoją sytuację życiową i finansową i włożyć do koperty tyle, ile jest w stanie. 

 

Od czego zależy ilość pieniędzy włożonych do koperty?

Na początek powinniśmy uświadomić sobie,  że ilość pieniędzy wkładanych do kopert zależy od kilku czynników i nie na każde wesele damy tyle samo. Przede wszystkim zwracamy uwagę na wystawność przyjęcia. Jeśli jesteśmy zaproszeni na dwudniowe wesele wyjazdowe z noclegiem – analogicznie w kopercie powinno się znaleźć więcej pieniędzy, niż w przypadku kilkugodzinnego, kameralnego przyjęcia w ogrodzie. Dobrym pomysłem jest zorientować się, ile wynosi Parę Młodą zapłacenie za jednego gościa na sali weselnej. Informacje udzieli nam miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie. Często goście weselni mają odwagę zapytać o to Parę Młodą i nie ma w tym nic złego. Dzięki temu czujemy się komfortowo i bezpiecznie, że kwota dana w kopercie rekompensuje związane z nami koszty.

Drugim czynnikiem definiującym grubość koperty jest stosunek pokrewieństwa z Parą Młodą. Przyjęło się, że najwięcej w tym dniu dają do koperty rodzice, dziadkowie i rodzice chrzestni. Następnie bliższa rodzina – rodzeństwo, wujkowie, kuzynostwo. Kolejno dalsza rodzina i znajomi, a na samym końcu osoby towarzyszące. 

Trzecim czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest fakt, czy poza kopertą dajemy coś więcej. I choć od kilku lat wręczanie Parom Młodym prezentów rzeczowych stało się coraz mniej spotykane, to jednak nadal są Pary Młode, które pragną w tym dniu otrzymać od swoich gości prezenty rzeczowe – np. sprzęty AGD. Najczęściej Para Młoda informuje o tym życzeniu w zaproszeniu ślubnym. Jeśli zatem nosimy się z zamiarem wręczenia sprzętu elektronicznego, AGD, czy innego, wówczas ilość pieniędzy w kopercie będzie mniejsza.  

 

Ile dać na wesele? Decyduje tzw. talerzyk

Zgodnie z tym, co napisaliśmy wyżej – najczęściej o kwocie podarowanej w kopercie decyduje tzw. talerzyk. Co oznacza, że wręczamy w kopercie tyle pieniędzy, ile kosztuje Parę Młodą menu w sali weselnej. W przypadku przyjęcia w lokalu jest to zwykle kwota 200-300 zł za osobę, więc w kopercie powinno znaleźć się 400-600 zł. Jeśli impreza organizowana jest w mniejszej miejscowości, w remizie strażackiej, wówczas kwota za osobę to około 100-150 zł. Koszty rosną, kiedy organizowane są także poprawiny. Wówczas powinniśmy zwiększyć kwotę o 100 zł za osobę. 

 

Jesteśmy rodziną Pary Młodej – ile powinniśmy włożyć do koperty?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, spore znaczenie w ilości pieniędzy włożonych do koperty ma spokrewnienie z Parą Młodą. Najwięcej wręczają rodzice, dziadkowie i rodzice chrzestni. Dalsza rodzina zwykle obdarowuje Parę Młodą kwotą starczającą na pokrycie tzw. talerzyka. 

 

 

Ile do koperty powinien włożyć Ojciec chrzestny i Matka chrzestna?

Rodzie chrzestni powinni włożyć do koperty 1000 zł. Niektórzy dokupują do tego drobny lub większy upominek, ale jest to kwestia indywidualna. Ilość pieniędzy podarowanych przez rodziców chrzestnych powinna, tak jak w przypadku innych gości, zależeć również od ilości osób które z nimi przychodzą. Jeśli ojciec chrzestny przybędzie na wesele z pięcioosobową rodziną odpowiednim jest dostosować podarowaną kwotę do ilości dzieci, które ze sobą zabieramy. 

 

Ile do koperty powinno włożyć rodzeństwo?

Ta kwestia również, jak w przypadku poprzednich, zależy od ilości osób towarzyszących, z którymi przychodzimy. Przyjęło się jednak, że rodzeństwo powinno wręczyć kopertę z kwotą pomiędzy 500, a 700 zł. 

 

 

Oczywiście kwoty podane powyżej to kwoty umowne. Wszystko zależy od charakteru przyjęcia, naszego spokrewnienia i stosunków z Parą Młodą, naszej sytuacji finansowej. Są rodziny, w których przyjęło się wręczać w dniu ślubu kwoty większe, niż podaje średnia, ale są rodziny w których podczas ślubu i wesela wręcza się kwoty poniżej średniej. Jako goście weselni powinniśmy mieć świadomość, że ślub i wesele to drogie przedsięwzięcie i miłym gestem będzie podarować Parze Młodej kwotę, która choć w pewnym stopniu pokryje koszty związane z organizacją.

Ślub i wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Pragniemy, by było wyjątkowo i dokładnie tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Chcemy, by nasze szczęście celebrowali z nami nasi bliscy. A my – jako goście weselni możemy się tylko cieszyć, że mamy możliwość i okazję być częścią początku tej niezwykłej, wspólnej drogi. 

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Kotulińskiego 6 Sale weselne
Siedlisko Stary Tartak Sale weselne
Restauracja UMAMI Restauracje
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!