Być jak James Bond, czyli wszystko, co musicie wiedzieć o smokingu do ślubu

Kocham się w Jamesie Bondzie. Od dzieciństwa i od czasów pierwszego filmu z Seanem Connery. Uwielbiam go zwłaszcza w eleganckim smokingu, dostojnego, eleganckiego, pewnego siebie. Smoking do ślubu to także doskonały wybór dla pana młodego, który tego dnia chce się poczuć jak prawdziwy macho.

fot. Snapstudio.eu

Smoking do ślubu: podstawowe informacje

Jak wygląda smoking? To pytanie wbrew pozorom nie jest banalne. Klasyczny smoking składa się z czarnej marynarki: jedno- lub dwurzędowej z gładkimi atłasowymi bądź jedwabnymi klapami. Latem możemy pozwolić sobie na białą marynarkę. Spodnie jednak zawsze pozostają czarne i posiadają pojedynczy, atłasowy lampas po bokach. Szalenie ważne są dodatki, o których więcej za chwilę.

smokingi: Aberto, Wilvorst Classic, Wilvorst Classic

Dla kogo smoking do ślubu?

Smoking ma to do siebie, że pasuje prawie każdemu mężczyźnie. Ale nie w każdych okolicznościach może on go nosić. To strój wieczorowy i nie wypada zakładać go przed godziną 19. Ślub jest oczywiście wyjątkiem. Pod warunkiem, że odbywa się w stosownych okolicznościach przyrody. Jeżeli więc planujecie ślub na świeżym powietrzu, a wesele pod chmurką, smoking odpada. Jeżeli jednak  przyjęcie będzie się odbywać w stylowej restauracji albo eleganckim domu weselnym, taki wybór jest uzasadniony.

Ale uwaga! Wymaga także odpowiedniej kreacji od panny młodej. Jaka powinna być suknia ślubna wybierana do smokingu? Długa i elegancka. Sukienki w stylu lat 50. zdecydowanie odpadają. Ale princessy, rybki i hiszpańskie suknie z falbanami sprawdzą się doskonale.

fot. Snapstudio.eu

Dodatki do smokingu

Sam smoking to jednak nie wszystko. Ważne są dodatki. I to nie byle jakie, bo dobrane według określonego kodu. Elegancki smoking nie obejdzie się bez smokingowej koszuli, obowiązkowo białej z plisami i czarnymi guziczkami. Pamiętajcie, że nawet jeżeli suknia ślubna panny młodej jest w odcieniu ecru, koszula smokingowa zawsze musi być biała.

Kolejnym ważnym dodatkiem jest mucha i pas smokingowy. W klasycznym wydaniu (czyli tak jak nosił się James Bond) w kolorze czarnym, ale w modzie ślubnej przyjmuje się odstępstwa. Pod warunkiem, że pas i mucha będą utrzymane w tym samym kolorze. Pamiętajcie też, że plisy pasa muszą być skierowane do góry.

Niech nie zdziwi Was brak szlufek w spodniach. Do smokingu nie wkładamy paska, a szelki. Najlepiej w białym kolorze. Buty – obowiązkowo czarne lakierki. Skarpetki – także czarne, długie (nie ma nic gorszego niż gołe męskie kostki odsłaniające się, gdy pan młody klęczy w kościele). Do kieszonki wkładamy chusteczkę (tzw. poszetka) w kolorze pasa. Chyba, że jest on czarny, wówczas poszetka powinna być biała.

Look ala James Bond uzupełni luksusowy zegarek (najlepiej omega).   I piękna kobieta u boku ;-).

"Casino Royal"

Zobacz również: “Jak wybrać garnitur do ślubny? Poradnik dla pana młodego.”

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim

Więcej informacji

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz Firmę albo jesteś profesjonalistą w branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 19 krajach. Więcej informacji