Być jak James Bond, czyli wszystko, co musicie wiedzieć o smokingu do ślubu

Kocham się w Jamesie Bondzie. Od dzieciństwa i od czasów pierwszego filmu z Seanem Connery. Uwielbiam go zwłaszcza w eleganckim smokingu, dostojnego, eleganckiego, pewnego siebie. Smoking do ślubu to także doskonały wybór dla pana młodego, który tego dnia chce się poczuć jak prawdziwy macho.

fot. Snapstudio.eu

Smoking do ślubu: podstawowe informacje

Jak wygląda smoking? To pytanie wbrew pozorom nie jest banalne. Klasyczny smoking składa się z czarnej marynarki: jedno- lub dwurzędowej z gładkimi atłasowymi bądź jedwabnymi klapami. Latem możemy pozwolić sobie na białą marynarkę. Spodnie jednak zawsze pozostają czarne i posiadają pojedynczy, atłasowy lampas po bokach. Szalenie ważne są dodatki, o których więcej za chwilę.

smokingi: Aberto, Wilvorst Classic, Wilvorst Classic

Dla kogo smoking do ślubu?

Smoking ma to do siebie, że pasuje prawie każdemu mężczyźnie. Ale nie w każdych okolicznościach może on go nosić. To strój wieczorowy i nie wypada zakładać go przed godziną 19. Ślub jest oczywiście wyjątkiem. Pod warunkiem, że odbywa się w stosownych okolicznościach przyrody. Jeżeli więc planujecie ślub na świeżym powietrzu, a wesele pod chmurką, smoking odpada. Jeżeli jednak  przyjęcie będzie się odbywać w stylowej restauracji albo eleganckim domu weselnym, taki wybór jest uzasadniony.

Ale uwaga! Wymaga także odpowiedniej kreacji od panny młodej. Jaka powinna być suknia ślubna wybierana do smokingu? Długa i elegancka. Sukienki w stylu lat 50. zdecydowanie odpadają. Ale princessy, rybki i hiszpańskie suknie z falbanami sprawdzą się doskonale.

fot. Snapstudio.eu

Dodatki do smokingu

Sam smoking to jednak nie wszystko. Ważne są dodatki. I to nie byle jakie, bo dobrane według określonego kodu. Elegancki smoking nie obejdzie się bez smokingowej koszuli, obowiązkowo białej z plisami i czarnymi guziczkami. Pamiętajcie, że nawet jeżeli suknia ślubna panny młodej jest w odcieniu ecru, koszula smokingowa zawsze musi być biała.

Kolejnym ważnym dodatkiem jest mucha i pas smokingowy. W klasycznym wydaniu (czyli tak jak nosił się James Bond) w kolorze czarnym, ale w modzie ślubnej przyjmuje się odstępstwa. Pod warunkiem, że pas i mucha będą utrzymane w tym samym kolorze. Pamiętajcie też, że plisy pasa muszą być skierowane do góry.

Niech nie zdziwi Was brak szlufek w spodniach. Do smokingu nie wkładamy paska, a szelki. Najlepiej w białym kolorze. Buty – obowiązkowo czarne lakierki. Skarpetki – także czarne, długie (nie ma nic gorszego niż gołe męskie kostki odsłaniające się, gdy pan młody klęczy w kościele). Do kieszonki wkładamy chusteczkę (tzw. poszetka) w kolorze pasa. Chyba, że jest on czarny, wówczas poszetka powinna być biała.

Look ala James Bond uzupełni luksusowy zegarek (najlepiej omega).   I piękna kobieta u boku ;-).

"Casino Royal"

Zobacz również: “Jak wybrać garnitur do ślubny? Poradnik dla pana młodego.”

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji