"Brak telefonów na ślubie!": Czy należy zabronić korzystania z telefonu na weselu?

Smartfon – niepozorna rzecz, a rzadko się z nią rozstajemy. Znak naszych czasów, który pozwala nam być nieustająco w kontakcie ze światem. Dzielimy się swoimi przeżyciami, chwalimy sukcesami, płaczemy nad smutkiem codzienności. To wirtualne życie przekłada się często na uczestniczenie bardziej telefonu niż jego właściciela w różnych wydarzeniach i miejscach. Jednym z nich jest także dzień ślubu.

Pokadrowani.pl
Pokadrowani.pl

Nie ma się co dziwić, że życie ze smartfonem to obiekt nieustającej debaty. Coraz częściej pojawiają się głosy, że są miejsca i sytuacje, w których smartfon powinien pozostać za drzwiami. My postaramy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy w dniu ślubu warto mieć ze sobą telefon, czy lepiej pozostawić go w domu i podobnie zakazać go swoim gościom?

Ok. Nikt zakazu zabierania telefonu nie potraktuje poważnie, a przecież też nie chodzi o to, by kogokolwiek ubezwłasnowolnić. Warto zastanowić się nad tym, czy goście faktycznie przeżywają naszą ceremonię, widząc ją w ekranie telefonu, którym prowadzą transmisję na żywo na portalach społecznościowych, nagrywają krótkie i dłuższe filmiki oraz tworzą swój autorski reportaż z dnia ślubu, choć większość Par Młodych ciągle decyduje się na profesjonalnego fotografa ślubnego.

Zdarzają się pojedyncze sytuacje, że gość z telefonem może stanowić ciekawe tło lub element naszego zdjęcia, jednak w 99% przypadków nie wygląda to dobrze. Wiele razy widzieliśmy sytuacje, kiedy najbliższe osoby z grona Pary Młodej, czyli rodzice, dziadkowie zamiast cieszyć się ważnymi chwilami, uczestniczyć w nich całym sobą, byli skupieni na telefonicznej dokumentacji. Zdecydowanie wolimy obserwować jak rodzina i przyjaciele wzruszają się i cieszą razem z Wami, a kwestię utrwalenia fotograficznego tych momentów zostawiają nam – mówi Marzena Hans, fotograf z Ajem Stories.

Ajem Stories
Ajem Stories

Faktycznie oglądanie świata przez pryzmat wyświetlacza telefonu nie daje nam pełnego obrazu i panujących emocji. To jednak kwestia indywidualna i poza możliwą utratą wartości płynącej z ceremonii, nie ingeruje w odbieranie całego wydarzenia przez osoby trzecie. Co innego, gdy ta ingerencja się pojawia i utrudnia pracę fotografowi, który w przeciwieństwie do gości, jest zobowiązany do wykonania profesjonalnego reportażu ślubnego.

– Bardzo często bywają sytuacje, kiedy goście wchodzą nam w kadr, próbując robić swoje zdjęcia. Oczywiście rozumiemy też, że emocjonują się takim wydarzeniem i również chcą utrwalić je nie tylko dla siebie, ale i dla Pary Młodej, dlatego w większości przypadków staramy się im nie przeszkadzać i wychodzimy z założenia, że miejsca wystarczy dla każdego – opowiada Marzena Hans z Ajem Stories.

Niekiedy jednak, ktoś z gości może nam bardzo przeszkadzać, jeśli ustawia się zupełnie na wprost nas i za każdym razem jest w tle Pary Młodej. Kiedy widzimy, że ktoś z gości chce wykonywać zdjęcia podczas ceremonii, wcześniej po prostu prosimy go aby stawał po naszej stronie i obserwował, gdzie jesteśmy aby nie wchodzić przed nasze obiektywy – dodaje fotografka.

Pokadrowani.pl
Pokadrowani.pl

Istnieje jednak inny argument, który świadczy o tym, że szczególnie w trakcie ceremonii można się powstrzymywać od używania telefonów. Znamiennym jest wtrącający się w przysięgę małżeńską dźwięk dzwonków, mimo iż nie od dziś wiadomo, że właśnie dla takich sytuacji stworzony jest tryb cichy.

Studio Słoń
Studio Słoń

Są również podwykonawcy, którzy fotografów – amatorów traktują jako ciekawą wartość estetyczną w cały reportażu. Mistrzami takich zdjęć są Pokadrowani. – Sytuacje, w których goście Pary Młodej podczas ceremonii ślubnej, czy ważnych punktów przyjęcia wyciągają swoje smartfony i robią zdjęcie, pojawiają się coraz częściej. Zazwyczaj nie jest to dla nas duży dyskomfort, gdyż staramy się te momenty uchwycić, często w humorystyczny sposób, i wpleść w reportaż . Stanowią one dla nas wartość dodaną obok stałych elementów narracji, które są częścią każdego ślubu – mówi Michał Jasiocha, Pokadrowani.pl.

Jednak jak we wszystkim, warto zachować umiar, by swoją aktywnością z telefonem w dłoni nie zakłócać pracy profesjonalistom, by np. niczyja głowa nie stała się tematem wiodącym w kulminacyjnym momencie wydarzenia. Pamiętajmy też, że odkładając na chwile telefon dajemy sobie szanse pełniejszego, świadomego uczestniczenia w ceremonii – dodaje fotograf.

Pokadrowani.pl
Pokadrowani.pl

Przygotowania alternatywnego dnia ślubu, pokazują różne możliwości do subtelnego zblokowania gości w nieustannym korzystaniu z telefonów. – Coraz częściej zdarza się nam uczestniczyć w weselach unplugged, podczas których goście są proszeni wcześniej o nie używanie telefonów, a cieszenie się tymi podniosłymi chwilami razem z nimi – tłumaczy Marzena Hans z Ajem Stories.

Pokadrowani.pl
Pokadrowani.pl

Czasem zamiast zabraniać, warto poszukać ciekawej alternatywy, która nie odbierze gościom zapału i twórczej radości w tworzeniu wspomnień z dnia ślubu, mówi Kasia Wietrzyk z Agencji Ślubnej Czary Marry – Z pewnością miło popatrzeć na swój ślub i wesele z perspektywy gości, ale niestety bardzo często wyciągnięte telefony odzierają chwile z magii. Gdyby to ode mnie zależało, poleciłabym zakup jednorazowych aparatów do użytku gości. Dobra zabawa gwarantowana.

Małe Szare Studio
Małe Szare Studio
Archiwum prywatne Lili i Marcina
Archiwum prywatne Lili i Marcina

Są też i takie momenty, kiedy właśnie to wyciągnięcie telefonu jest kluczowe i tworzy niezapomniane wspomnienia. Taką sytuację w sezonie 2018 miała Agencja Ślubna Czary Marry, kiedy to pozornie spokojna Młoda Para zrobiła show w kościele w trakcie mszy! I choć tak spontaniczny pomysł ciężko było wpisać w scenariusz całego dnia, ślubne selfie Młodej Pary stało się znakiem rozpoznawczym tej pary!

– Na początku trochę mnie to zszokowało i byłam lekko skonsternowana. Niecodziennie widzi się, jak para strzela sobie selfie przed ołtarzem! Po chwili zdałam sobie sprawę, że para, która wydawała mi się zestresowana, czerpie z tego dnia całymi garściami i że o to właśnie chodzi. Wtedy byłam już pewna, że to dla nas wszystkich będzie cudowny i niezapomniany dzień, i rzeczywiście tak było. Lili i Marcin byli cudowni, spontaniczni i wyluzowani – opowiada Kasia Wietrzyk z Agencji Ślubnej Czary Marry.

Małe Szare Studio
Małe Szare Studio

Jednak nie tylko Pary Młode kreują kolejne trendy we wzbogacaniu reportażu ślubnego. Są również podwykonawcy, którzy wychodząc na przeciw rozwijającej się technologii, w dniu ślubu sami wprowadzają do kościoła smartfony, którymi realizują niesamowite kadry z dnia ślubu. Taką próbę w sezonie 2018 podjęli Ajem stories, gdzie Marzena Hans realizowała reportaż ślubny w wersji klasycznej, a Adam Jędrysik swoją alternatywną wizję drugiego fotografa zrealizował telefonem Huawei P20 Pro. Efekty możecie ocenić sami!

Ajem Stories, Marzena Hans
Ajem Stories, Marzena Hans
Ajem Stories, Adam Jędrysik
Ajem Stories, Adam Jędrysik

Podsumowując, nie można jednoznacznie stwierdzić, że telefony na ślubie są niepotrzebne i należy ich absolutnie zakazać. Faktem jest, że goście są często zbyt pochłonięci swoimi smartfonami, by odpowiednio przeżyć dzień ślubu, ale z drugiej strony ta nowa technologia jest też morzem możliwości do stworzenia ciekawej atrakcji będącej alternatywą i ozdobą reportażu ślubnego. Tyko Para Młoda może zdecydować, na czym zależy im bardziej – technologiczny detox i zakaz telefonów, ale za to świadoma obecność gości w dniu ślubu, czy totalna wolność i śledzenie social mediów w poszukiwaniu wspomnień z własnego dnia ślubu.

Inne artykuły o fotografii ślubnej znajdziecie tu:

Zgrany duet – fotografia i video w jednym studiu!

Chwila oddechu – sesja poślubna oczami The Bicycle Pictures

Sesja narzeczeńska i sesja poślubna. Jak odpowiednio się do niej przygotować?

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Kalendarz ślubny, czyli mini-przewodnik jak przygotować miesiąc po miesięcu swój ślub
Kalendarz ślubny, czyli mini-przewodnik jak przygotować miesiąc po miesięcu swój ślub
Nie wiem od czego zacząć? Nadal dużo do ślubu, ale czas płynie szybko, więc nie zwlekaj z organizacją ślubu i zapoznaj się z pełnym harmonogramem!
Jak wybrać wedding plennera? 5 cennych rad!
Jak wybrać wedding plennera? 5 cennych rad!
Wedding Planner jest niezwykle pomocnym specjalistą, który może pomóc Wam w stworzeniu wymarzonej ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego, dlatego warto jest przemyśleć kwestię jego zatrudnienia.
Wesele góralskie na Podhalu- z perspektywy fotografa i kamerzysty.
Wesele góralskie na Podhalu- z perspektywy fotografa i kamerzysty.
Wesele góralskie niewątpliwie jest czymś, co naprawdę działa na wyobraźnię. Kojarzy się ze wszystkim, co najlepsze. Energią, fantazją i wyobraźnią. To na pewno będzie niezapomniana przygoda. Nie bójcie się w niej uczestniczyć!

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji