Publikacja
  • Magazyn
  • Trendy ślubne wśród polskich narzeczonych - zobacz wyniki międzynarodowego badania!

Trendy ślubne wśród polskich narzeczonych - zobacz wyniki międzynarodowego badania!

Ankieta ślubna Zankyou - zobacz jakich odpowiedzi udzielały polskie pary.

  • Organizacja

Niedawno zakończył się projekt ZIWO 2012, czyli Zankyou Internetional Wedding Overview. Wyniki internetowej ankiety przeprowadzonej w 17 krajach, na próbie 1200 respondentów (dziękujemy!) pokazały wiele ciekawych prawidłowości, nierzadko nas zaskakujących!

zapisz
Jakie trendy panują wśród młodych par w Polsce?
Publikacja

W pierwszej części chcemy przedstawić Wam wyniki odpowiedzi udzielanych przez polskich respondentów – pary, które planują ślub oraz te, które ten piękny dzień mają już za sobą.

W Polsce ankietę wypełniło 338 respondentów. Spośród badanych, aż 93% stanowiły kobiety, głównie w przedziale wiekowym 21-30 lat (aż 87% wszystkich badanych). Przewagę stanowiły osoby, będące na etapie planowania swojego ślubu.

1. Dlaczego zawieramy związki małżeńskie?

zapisz
Jakie czynniki wpłynęły na decyzję o zawarciu związku małżeńskiego?

Pierwsze pytanie odnoszące się do ślubu dotyczyło powodów, dla których Polacy decydują się na zawarcie związku małżeńskiego. Respondent miał możliwość zaznaczenia kilku odpowiedzi. Najczęściej wybierana była odpowiedź “Miłość”, która do zawarcia związku małżeńskiego skłoniła 48% Polaków. Na drugim miejscu znalazło się przywiązanie do tradycji (19% respondentów), kolejną wybieraną odpowiedzią była religia (12% respondentów). Najrzadziej zaznaczaną odpowiedzią była presja rodziny, która była czynnikiem skłaniającym do ślubu tylko dla 2% badanych.

2. Czy mieszkamy wspólnie przed ślubem?

zapisz
Czy mieszkaliście ze sobą przed ślubem?

Kolejne pytanie dotyczyło wspólnego mieszkania przed ślubem. Okazuje się, że w dalszym ciągu, wiele Par decyduje się na wspólne zamieszkanie dopiero po ślubie (32%). 21% badanych zdecydowało się na wspólne mieszkanie około roku przed ślubem, a 19% około 2 lat. 

3. Czy na ślubnym kobiercu stajemy z pierwszą miłością?

zapisz
Czy przed obecnym związkiem, z innym partnerem planowany być ślub?

 

Odpowiedź na kolejne pytanie pokazała, że Polacy są stali w uczuciach i postanawiają spędzić resztę życia ze swoją pierwszą miłością – 56%. 34% badanych ma za sobą inne związki, ale nie było w nich mowy o ślubie. Tylko 10% badanych planowało ślub z poprzednim partnerem.

4. Przyjęcie weselne – wielka impreza czy kameralne przyjęcie?

zapisz
Na ile osób przygotowaliście/ przygotowujecie ślub?

Na wesele w Polsce zapraszamy zazwyczaj mniej niż 100 osób (52%). 9% wesel mniej organizowanych jest dla ilości 100-200 gości. Wesela na większą ilość gości nie są popularne.

5. Czy chętnie powierzamy organizację naszego ślubu konsultantom ślubnym?

zapisz
Korzystaliście / korzystacie z usług konsultanta ślubnego?

Pytanie dotyczące korzystania z usług profesjonalnych konsultantów ślubnych pokazało, że Polacy samodzielnie organizują dzień ślubu – 95% badanych, przy czym aż 52% wskazuje na ważną rolę znajomych i rodziny, na których mogą liczyć w czasie ślubnych przygotowań.

6. Czy Internet jest źródłem inspiracji ślubnych dla polskich narzeczonych?

zapisz
Korzystaliście/ korzystacie z Internetu planując swój ślub?

Internet towarzyszy nam w niemal każdej dziedzinie życia, także podczas planowania ślubu. Aż 97% badanych przyznało, że korzystali/korzystają z Internetu, gównie w celu znalezienia usługodawcy ślubnego (fotografa, kamerzysty, zespołu na wesele) 57%. Coraz chętniej wykorzystujemy Internet w celu stworzenia własnej strony ślubnej i listy prezentów ślubnych (łącznie 20%).

7. Miesiąc poślubny: gdzie i jak wyjeżdżamy, czego spodziewamy się na miejscu?

Z badania wynika, że 92% polskich nowożeńców wyjeżdża na miesiąc miodowy. Najbardziej pożądanym sposobem spędzania wspólnego urlopu po ślubie jest odpoczynek na plaży (29%). 22% par chciałoby podczas podróży poślubnej zwiedzić nieznane miejsca i poznać nowe kultury. Najmniej osób decyduje się na szaloną przygodę podczas miesiąca miodowego (14%).

Podróż poślubna zazwyczaj organizowana jest przez samych nowożeńców- 62%. Tylko 34% decyduje się na skorzystanie z oferty biura podróży.

Najczęstszym celem podróży są kraje Europy, w których miesiąc miodowy spędza aż 51%. Wynik ten nie dotyczy Polski, w której zostanie 16% badanych (zobacz: najromantyczniejsze miejsca na podróż poślubna w Polsce). Dla Nowożeńców atrakcyjne są także kolejno: Afryka (12%), Azja (8%), Ameryka (5%), Ameryka Łacińska oraz Australia i Oceania otrzymały po 4% odpowiedzi respondentów.

8. Eko-wesele, czy w tym ważnym dniu pamiętamy o środowisku?

Ponad połowa badanych (58%) respondentów uważa, że zwracali ich wesele było przyjazne środowisku. Na poniższym wykresie pokazano, na co najbardziej zwracają uwagę Polacy w kontekście dbania o środowisko, podczas planowania ślubu.

zapisz
W jakich obszarach zwracaliście uwagę na ekologię i ochronę środowiska?

24% par zrezygnowało z ciętych kwiatów na korzyść prezentów (zobacz: na co wymienić kwiaty na ślubie). Zwracamy też uwagę, z czego wykonane są nasze dekoracje (18%) zaproszenia ślubne (14%).

9. Jaki prezent ślubny sprawi największą radość dzisiejszym narzeczonym? 

zapisz
Prezenty ślubne: co wolelibyście otrzymać od Waszych gości weselnych?

Niechęć do otrzymania kilku żelazek stawia artykuły AGD/RTV niemal na końcu listy najbardziej pożądanych prezentów ślubnych (jedynie 7% respondentów wyraziło taką chęć). Młode pary najbardziej chciałyby otrzymać gotówkę (67%), atrakcyjne jest także opłacenie podróży poślubnej (12%). Aż 9% respondentów chciałoby podzielić się swoim szczęściem z innymi, przekazując część otrzymanych prezentów na rzecz organizacji charytatywnych.

10. A jeżeli nie trafimy w gusta młodej pary – czego możemy się spodziewać?

Na liście najbardziej niechcianych prezentów znalazły się kolejno: meble i akcesoria (23%), sztuka (22%), tekstylia, w tym: obrusy, pościel, itp. (19%), elektronika (11%), inne (8%).

W ankiecie zapytaliśmy też o zachowanie par młodych w przypadku otrzymania niechcianego prezentu. 34% badanych stara się używać nietrafionego prezentu ślubnego, 12% wymienia go bez informowania ofiarującego, 13% używa danej rzeczy tylko w sytuacji, gdy ofiarujący jest w pobliżu. 6% badanych otwarcie mówi, że prezent nie jest trafiony, a 4% osób mówi, że dany przedmiot już osiada, mimo, że nie jest to prawdą.

Ankieta dała ciekawy obraz dzisiejszych narzeczonych. Niestety nie ma podobnych badań przeprowadzonych 15-20 lat temu, a mogłyby ukazać bardzo dużą zmianę społeczną. Badanie Zankyou było projektem międzynarodowym, dlatego już niebawem pokażemy Wam wyniki polskich narzeczonych na tle Europy i Ameryki!

Zankyou – strona ślubna numer 1 na świecie, oferująca Listę Prezentów Ślubnych i Strony Ślubne

Po więcej nowości ślubnych, dołącz do nas na Facebook’u!

 

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!