Powitanie chlebem i solą - znaczenie tradycji

Błogosławieństwo, rzucanie ryżem, oczepiny czy przeniesienie przez próg - to tylko parę elementów tworzących ślubną, polską tradycję. Pary Młode uwielbiają kultywować te niezwykłe zwyczaje, a goście weselni nie wyobrażają sobie ceremonii zaślubin i wesela nie odhaczając wszystkich punktów na liście staropolskich wierzeń i przesądów. Warto jednak wspomnieć również o tym, który wywołuje łzy wzruszenia nie tylko u świeżo upieczonych Nowożeńców, ale także ich rodziców - jest nim powitanie chlebem i solą.

Powitanie chlebem i solą - znaczenie tradycji
  • Zwyczaje
  • Rada
  • Polska

Z tego artykułu dowiesz się jakie ukryte znaczenie ma przywitanie chlebem i solą oraz kogo nie może zabraknąć podczas tego ważnego wydarzenia. Poznasz również kwestię jaką najczęściej wypowiadają rodzice Państwa Młodych witając ich u progu weselnej sali i propozycję wierszyków, którymi można zastąpić tę popularną formułkę. 

Zaczynamy!

Powitanie Młodej Pary chlebem i solą – znaczenie

Publikacja

Ten staropolski rytuał powielany jest przez kolejne pokolenia, a jego początków możemy doszukiwać się już w XVI wieku! Nie dziwi więc fakt, że powitanie Młodych chlebem i solą łączy się tak ściśle z innymi składnikami polskiej kultury. 

Teraz powiedzmy parę słów na temat symboliki jaką przypisuje się składnikom znajdujących się na tacy, którą dumnie dzierżą w dłoniach rodzice Państwa Młodych. 

Chleb stanowi bez wątpienia podstawę pożywienia i posiada właściwości życiodajne. Bez niego skończyłyby się nasz ziemski żywot, dlatego też będąc w jego posiadaniu zapewniamy sobie dostatek i dobrobyt na wspólne pożycie małżeńskie.  Niegdyś był uważany za rzecz świętą oraz dar zesłany prosto od bogów. Warto wspomnieć, że dla Chrześcijan chleb stanowi nie tylko pokarm dla ciała, ale i dla duszy – w końcu, utożsamiany jest z ciałem Chrystusa, który utajony jest właśnie pod jego postacią. Z kolei, sól – według pradawnych, ludowych wierzeń – ma być dobrą wróżbą na szczęśliwe życie we Dwoje oraz ustrzeże ich od złego czaru i uroku. Sól ma także właściwości konserwujące dlatego zamoczenie cząstki chleba w soli i jego spożycie, ma zapewnić Młodej Parze trwałość ich małżeństwa na długie lata.

zapiszKobieta trzymająca chleb
Kobieta trzymająca chleb

Kto wita młodych chlebem i solą?

Powitanie Pary Młodej chlebem i solą następuje po ceremonii zaślubin u progu wejścia na miejsce weselnej uroczystości. Według ślubnej etykiety – to rodzice Panny Młodej jak i Pana Młodego uczestniczą w tym podniosłym wydarzeniu. Jednak to na ich Mamach najczęściej ciąży obowiązek trzymania tacy z chlebem w towarzystwie soli i kieliszków napełnionych wódką. Jeśli z jakiegoś powodu, rodzice nie mogą pojawić się na weselu – tę ważną funkcję mogą w tym wypadku pełnić rodzice chrzestni bądź dziadkowie.

zapiszPara Młoda z rodzicami
Para Młoda z rodzicami

Co się mówi przy powitaniu chlebem i solą?

Jakie słowa powinny paść z ust rodziców witających swoje dzieci u progu domu weselnego? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej decydują się oni na wykorzystanie powszechnie znanego tekstu powitalnego lub posiłkują się krótką formą wierszyku.

Powitanie chlebem i solą – tekst

Najczęściej jest to dobrze znana formuła: “Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrało.” Często ten tekst wypowiadany jest w towarzystwie szczerych, spontanicznych życzeń płynących prosto z serc Rodzicieli – w końcu, szczęście i zadowolenie ich pociech jest dla nich szczególnie ważne!

Powitanie chlebem i solą – wierszyki

Mama lub teściowa może także zwrócić się z pytaniem bezpośrednio do Panny Młodej. Jego treść brzmi: “Panno Młoda, co wybierasz – chleb, sól czy Pana Młodego?”. W odpowiedzi, świeżo upieczona Żona może wypowiedzieć słowa: “Chleb, sól i Pana Młodego, żeby zarabiał na niego.”, jak również: “Pana Młodego, chleba i soli dorobimy się powoli.”

Oprócz tych dwóch najbardziej popularnych wersji powitania chlebem i solą na weselu, Rodzice mogą pokusić się także o użycie ulubionego cytatu, fragmentu wiersza czy po prostu stworzyć tekst przywitania samodzielnie. Oto przykład życzeń dla Nowożeńców na ich nową, drogę życia: “Wszystko co piękne na tym świecie, wszystko co tylko szczęście wróży, niech się Wam razem w jedno splecie i będzie słońcem w życiu podróży.”

Po tych słowach, następuje kontynuacja tradycyjnego rytuału. Najpierw Małżonkowie przełamują się bochenkiem chleba – specjalnie przygotowanego na tę uroczystość – po czym moczą go w soli i zjadają. Równocześnie sięgają również po alkohol znajdujący się w kieliszkach i po jego wypiciu – rzucają nimi za siebie przez prawe ramię. Stary przesąd mówi, że im więcej znajdziemy fragmentów potłuczonego szkła – tym silniejsza będzie miłość Młodej Pary oraz to wróżba życia w pełni szczęścia i dostatku. Jeśli jakimś cudem kieliszki nie zostaną rozbite – do akcji wkracza Drużba Pana Młodego, którego obowiązkiem jest rozgnieść je nogą. 

zapiszChleb w kształcie serca
Chleb w kształcie serca

Choć przez niektórych rytuał powitania Państwa Młodych może być traktowany jako niepotrzebny przeżytek oraz zabobon wróżący szczęśliwe małżeńskie pożycie – warto spojrzeć na tę tradycję zgoła inny sposób. W końcu, nawet jeśli nie wierzymy w jego magiczną moc, to bez wątpienia, stanowi on piękny i wzruszający moment spotkania rodziców z dziećmi, a także szansę na kultywowanie jednej z naszych wspaniałych, polskich weselnych tradycji.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!