PL Zaloguj
PL

Jaki tren wybrać? Rodzaje trenów do sukien ślubnych.

Dla wielu panien młodych tren to nieodłączny atrybut sukni ślubnej. Podobnie jak długi welon, nadaje on elegancji i dostojności każdej ślubnej kreacji.

Do wyboru mamy 4 rodzaje trenu, a każdy z nich pasuje niemal do wszystkich krojów sukni ślubnej. Warto przeanalizować wszystkie rodzaje trenów, aby znaleźć najbardziej odpowiedni dla nas i najlepiej przygotować się do jego wyboru.

Rodzaje trenów do sukni ślubnej. Od lewej: 1. Tren sweep (tzw. "zamiatający"); 2. Tren katedralny; 3. Tren doczepiany; 4. Tren Watteau. Źródło: weddinglds.com

Tren sweep, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „zamiatający” to rodzaj krótkiego trenu sięgającego podłogi. Ciągnie się on po podłodze i faktycznie może „zamiatać” napotkane elementy, ale dotyczy to każdego rodzaju trenu, więc nie eliminowałabym tego wyłącznie ze względu na nazwę. Jest to najkrótszy z trenów, który na czas wesela można podpiąć u dołu sukni.

Koronkowa suknia z trenem typu sweep. Źródło: yesmybride.com
Suknia ślubna z kolekcji Agnes 2014

Tzw. tren katedralny jest najbardziej okazały, okrągły.  Niewątpliwie najpiękniej prezentuje się na fotografiach. Na zdjęciu poniżej widzimy delikatny, koronkowy tren katedralny.

Suknia ślubna z trenem katedralnym. Źródło: yesmybride.com

Następnie można wyróżnić treny doczepiane. Ich niebywałą zaletą jest możliwość szybkiego odpięcia, co ma duże znaczenie podczas wesela. W innym wypadku Twoje ruchy będą znacznie ograniczone. Miejsce łączenia trenu z suknią można ozdobić efektywną broszką. Tren może być doczepiany na wysokości pasa, bądź kolan (w zależności od kroju sukni).

Doczepiany tren z kolekcji Pronovias. Źródło: Pronovias
Dopinany tren z kolekcji Anny Kary
Suknia ślubna z odpinanym trenem z kolekcji Rosa Clara 2013

Ostatnim rodzajem ślubnego trenu jest Watteau. Jest to tren, który niemalże zastępuje welon, ponieważ stanowi swego rodzaju pelerynę. Tren Watteau doczepiany jest do najwyższych partii sukni ślubnej- ramiączek bądź góry gorsetu i swobodnie pada ku ziemi. Zazwyczaj wykonany jest z lekkich tkanin typu tiul, by nie obciążać całej kreacji.

Suknia ślubna z trenem Watteau. Źródło: macys.com

Niezależnie od tego, jaki tren wybierzesz, warto pomyśleć o jego praktycznych względach. Choć wygląda pięknie, może być uciążliwy podczas weselnych zabaw. Zadbaj o to, aby tren bez problemu się odpinał, podpinał bądź dawał zaczepić na palec (co wygląda niezwykle efektownie podczas tańca!). Tren „ciągnący się” za panną młodą może się łatwo zniszczyć, dlatego tak ważne jest jego stabilne zabezpieczenie.

W naszej galerii znajdziecie więcej sukien ślubnych z trenami z najnowszych kolekcji.

Skontaktuj się z firmami ślubnymi powiązanymi z artykułem:

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim

Więcej informacji

Komentarze (2)

malgorzata.kowalik
19/12/2013

Ja w dniu ślubu miałam doczepiany welon, a panie w salonie zrobiły mi pętelkę ze wstążki na końcu, abym mogła go zahaczyć na czas tańca. Wyglądało to ładnie, ale nie było zbyt wygodne. Wytrzymałam pierwszy taniec pokazowy i odpięłam cały tren.

Komentuj
matyldazz
20/12/2013

Te katedralne są przepiękne, ale chyba tylko na zdjęciach, prawda? Boję się, że pod takim trenem będę miała kupę śmieci i nie będzie to zbyt fajne. A jakie są Wasze doświadczenia?

Komentuj

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz Firmę albo jesteś profesjonalistą w branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 19 krajach. Więcej informacji