• Magazyn
  • Ślub ukochanego dziecka: z czym wiąże się to dla rodziców?

Ślub ukochanego dziecka: z czym wiąże się to dla rodziców?

Ślub w życiu rodziców Młodej Pary, to bardzo ważne wydarzenie. Z Zankyou dowiedz się jakie obowiązki związane ze ślubem i weselem należą do rodzicó oraz co jest ich dobrowolnym udziałem.

  • Organizacja
  • Rada

Ślub to jeden z najcudowniejszych momentów w życiu dwojga kochających się ludzi, którzy postanawiają spędzić resztę życia jako mąż i żona. Jednocześnie jest to bardzo ważne i istotne wydarzenie w życiu rodziców tych osób. Ich dziecko na dobre opuszcza rodzinne gniazdo. Mało tego, zaczyna ono tworzyć własną rodzinę. No i oczywiście w tym dniu zyskują oni odpowiednio „nową” córkę oraz „nowego” syna. Nic więc dziwnego, że ten dzień jest dla nich nie tylko bardzo radosny, ale jednocześnie bardzo wzruszający.

zapiszPaweł Szymczyk Fotografia
Paweł Szymczyk Fotografia

Jednak wszystko zaczyna się jeszcze na długo przed ślubem.

Publikacja

Po pierwsze należy pamiętać, że dla rodziców jesteśmy najważniejszymi osobami na świecie. Są to osoby, którym strasznie zależy na szczęściu dzieci. Z tego powodu faktu zaręczyn nie powinno się trzymać przed nimi w tajemnicy. Wręcz przeciwnie, powinny to być osoby, które jako pierwsze dowiedzą się o tym! Jeżeli przyszły Pan Młody, przed oświadczynami, nie prosił ojca swojej narzeczonej o jej rękę (a, jak wiadomo, ma to miejsce coraz rzadziej) taka informacja może być dla jej rodziców zaskoczeniem. Dlatego najlepiej jest obwieścić  ją w specjalnych okolicznościach, czyli np. podczas uroczystej kolacji. Rodzice zapraszani na nią będą mogli się domyśleć, że chcecie przekazać im coś ważnego, dzięki temu będą mogli się odpowiednio do tego nastawić. No, a przede wszystkim, to dla nich bardzo ważna wiadomość, której przekazywanie zasługuje na specjalną okazję. Oczywiście nie tyczy się to tylko rodziców przyszłej Panny Młodej, ale w taki sam sposób powinni dowiedzieć się o tym rodzice przyszłego Pana Młodego. Gdy jedni i drudzy poznali się już wcześniej możemy przekazać im to na wspólnym spotkaniu. Natomiast jeżeli nie znali się wcześniej i wiedzą już o zaręczynach swoich dzieci, to tradycja nakazuje, by poznali się oni jeszcze przed ślubem. I w takim przypadku należy zorganizować spotkanie zapoznawcze (np. wspólny obiad czy kolację).

zapiszProjekt 35 Łukasz ZyśkDowiedz się więcej “Projekt 35 Łukasz Zyśk”
Projekt 35 Łukasz Zyśk

Podczas wspólnych spotkań z rodzicami obojga narzeczonych należy poruszyć kwestie finansowe planowanego ślubu i wesela. Nie trzeba tego robić na pierwszym spotkani.  Najczęściej ma miejsce równy podział kosztów. Jednocześnie należy podkreślić, że rodzice nie maja obowiązku pomagać Młodym w tej kwestii. Jest to ich dobra wola. Nie należy więc w stosunku do rodziców  wysuwać jakichkolwiek roszczeń finansowych związanych z wydatkami ślubnymi. Najczęściej jednak rodzice, zgodnie z tradycją, biorą na siebie większość kosztów. Są one różnie dzielone pomiędzy rodziców Pana Młodego i rodziców Panny Młodej. Niektórzy korzystają z tradycyjnego podziału, w którym:

-rodzice Panny Młodej płacą za: suknię oraz wszelkie akcesoria, zaproszenia, przyjęcie weselne, uroczystość w kościele lubw Urzędzie Stanu Cywilnego, a także za usługi fotografa i kamerzysty oraz usługi konsultanta ślubnego

zapiszShymanska Yunnona
Shymanska Yunnona

-rodzice Pana Młodego płacą za: garnitur i dodatki, obrączki, bukiet Panny Młodej, napoje na przyjęciu, usługi wodzireja (DJ) lub orkiestry  oraz za wynajem samochodu ślubnego.

Mama przyszłej Panny Młodej może pomagać jej w wyborze sukni ślubnej. Jej rady są zazwyczaj bardzo cenne. Jednocześnie pamiętajmy, że obecność mamy w takiej chwili nie wyklucza obecności koleżanki, czy świadkowej. Rodzice pomagać mogą narzeczonym podczas układania menu weselnego, a przede wszystkim podczas tworzenia listy gości. To oni najczęściej znają większość członków rodziny oraz ich adresy, które są niezbędne podczas wysyłania zaproszeń. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że narzeczeni niekoniecznie muszą znać wszystkich członków rodziny. Może zdarzyć się taka sytuacja, że nie znają oni osób, na których obecności w tym ważnym dniu zależy ich rodzicom. Dlatego, zachowując oczywiście pewien rozsądek, warto jest wziąć propozycje rodziców pod uwagę.

zapiszJurij Krupiak
Jurij Krupiak

Tradycyjnie, jeszcze przed wyruszeniem Młodej Pary do kościoła czy Urzędu Stanu Cywilnego,  rodzice obojga dokonują ich błogosławieństwa. Jest to wzruszający moment, podczas którego następuje symboliczne opuszczenie rodzinnego domu. Towarzyszące jemu błogosławieństwo dotyczy szczęścia na nowej drodze życia. W kościele do ołtarza Pannę Młodą może prowadzić jej ojciec. Na końcu drogi miejsce u jej boku zastępuje Pan Młody. Dla ojca jest to wzruszające i bardzo ważne przeżycie.

Po ceremonii, już na miejscu zabawy weselnej, choć jeszcze przed przestąpieniem progu, następuje powitanie Młodej Pary przez rodziców.  Podczas powitania Młodzi dostają od rodziców do zjedzenia chleb i sól, które mają symbolizować dobrobyt w ich rodzinie. Dostają oni również 2 kieliszki: 1 z wódką i 1 z wodą. Ta osoba, która wypije kieliszek z wódką, wg przesądów, będzie rządzić w domu.

Podczas wesela rodzice Pana Młodego i rodzice Panny Młodej powinni przedstawić sobie wzajemnie swoje rodziny. Najczęściej też to do nich należy wznoszenie pierwszych toastów. Ojciec Panny Młodej zazwyczaj przemawia jako pierwszy i wita zięcia w swojej rodzinie. Następnie przemawia ojciec Pana Młodego, który wita synową w swojej rodzinie. Rodzice często odpowiadają również za kontrolę obsługi całego wesela. Jednocześnie ojciec bądź Pana Młodego, bądź Panny Młodej może być odpowiedzialny za wymianę butelek z wódką.

zapiszOlena Andreychuk
Olena Andreychuk

Bardzo miłym akcentem jest złożenie przez Młodą Parę oficjalnych podziękowań rodzicom za ich wkład nie tylko w organizację przyjęcia i wesela, ale również za wkład w ich całe życie. Podziękowaniom tym zazwyczaj towarzyszą wręczane rodzicom, przygotowane specjalnie na tą okazję, upominki (kpmysły na prezenty dla rodziców znajdziesz TUTAJ) Rodzice pomagają również Młodej Parze żegnać gości weselnych, którzy opuszczają przyjęcie.

Oczywiście na ślubie i weselu rola rodziców Nowożeńców się nie kończy. To dopiero początek! Później przychodzi czas na rady, pomoc w opiece nad wnukami. Pamiętać więc należy o tym, że rodzice są niezastąpieni!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Projekt 35 Łukasz Zyśk Fotograf ślubny
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (4)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!