Ślub kościelny krok po kroku - koszty i formalności

Dla wielu Par Młodych - szczególnie tych wzrastających w otoczeniu katolickich zwyczajów i tradycji - ślub kościelny jest tym rodzajem ceremonii bez której nie wyobrażają sobie dalszego wspólnego życia. Ślubowanie przed Bogiem “miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej” zawiera w sobie przyrzeczenie, że te trzy cnoty będą towarzyszyć im aż do śmierci. Pamiętajmy jednak, że zanim staniemy na ślubnym kobiercu w otoczeniu kościelnych murów - mamy do spełnienia kilka niezbędnych formalności, które krok po kroku będą przybliżać nas do momentu wypowiedzenia sakramentalnego “tak”.

Ślub kościelny krok po kroku - koszty i formalności
  • Ślub kościelny
  • Rada
  • Katolicki
  • Kościoł
  • Para Młoda
  • Budżet
  • Polska

Jeśli i Wy należycie do grona tych Par, które nie wyobrażają sobie innej formy ślubu niż tej przed ołtarzem – z pewnością treść tego artykułu może być dla Was niezwykle pomocna. Zankyou przeprowadzi Was przez każdy z etapów, które trzeba spełnić, aby marzenie o ślubie kościelnym mogło stać się rzeczywistością! Odpowiemy również na pytanie ile kosztuje ślub w kościele oraz jakie dokumenty musicie mieć w zanadrzu wybierając się na wizytę w kancelarii parafialnej.

Ślub kościelny – niezbędne formalności i dokumenty

Publikacja

Warto mieć na uwadze, że ślub kościelny najczęściej przybiera formę tego konkordatowego. Ten rodzaj ceremonii jest połączeniem ślubu cywilnego z kościelnym, co skutkuje tym, iż stajemy się małżeństwem zarówno wedle przepisów polskiego prawa jak i tego kanonicznego, którym kieruje się instytucja kościoła.

Poniżej znajdziecie wskazówki, jak krok po kroku zorganizować ślub kościelny – zaczynamy!

Krok I – wybór parafii i wstępnej daty ślubu

To pierwszy i zarazem najważniejszy krok w organizacji ślubu kościelnego. Przyjęło się, że ceremonia zaślubin i wesela odbywa się najczęściej w miejscu pochodzenia Młodej, a jej rodzima parafia staje się tą, gdzie przed obliczem Boga, Młodzi wypowiadają słowa małżeńskiej przysięgi. Zdarzają się jednak te Pary, które chcą porzucić ową tradycję i działać wedle własnych przekonań i zasad. W tym wypadku, warto kierować się sercem i wybrać to miejsce, które ma dla nas szczególne znaczenie. W końcu, ślub to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju więc przeżyjmy go tak, jak sobie wymarzyliśmy! Jeśli zdecydujemy się na to odstępstwo od reguły – pamiętajmy o tym, że musimy uzyskać zgodę od proboszcza naszej macierzystej parafii, która to licencja będzie niezbędna, aby ceremonia w innym kościele mogła dojść do skutku. 

Oprócz wyboru lokalizacji liczy się również czas – co w tym wypadku oznacza wyznaczenie konkretnej daty ceremonii zaślubin. Oczywiście, to czy uda nam się zrealizować owe założenie zależy głównie od wolnych terminów dostępnych w wybranej przez nas parafii. Dlatego też – szczególnie jeśli organizujemy ślub w większym mieście – istotnym jest, aby jak najszybciej dokonać rezerwacji tej daty, która jest w kręgu naszych zainteresowań. 

Krok II – wizyta w kancelarii parafialnej 

Kolejnym etapem jest pierwsza wizyta Młodych w kancelarii parafialnej. Warto zaplanować ją stosunkowo wcześnie, aby mieć pewność, że wszystkie nasze założenia będą przebiegać zgodnie z planem. Zalecamy, aby był to termin od pół roku do minimum 3 miesięcy od planowanej daty ślubu. Podczas spotkania z proboszczem ustalicie kiedy odbędzie się ceremonia, a także możecie zaplanować jej wstępny przebieg. Na tym etapie warto również zapisać się na nauki przedmałżeńskie oraz obowiązkowy kurs w Poradni Życia Rodzinnego, który powinien odbyć się w ramach trzech spotkań w tymże miejscu. 

zapiszDekoracja kościoła na ślub
Dekoracja kościoła na ślub

Krok III – wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego

Jeśli Wasz ślub kościelny ma przyjąć formę tę najbardziej popularną w obecnych czasach czyli ślubu konkordatowego, który  łączy w sobie przyrzeczenie cywilne i kościelne – to wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego z pewnością Was nie ominie. To właśnie tam wydawane jest zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Czas oczekiwania na ten dokument wynosi do 14 dniu od daty złożenia niezbędnych dokumentów czyli dowodu osobistego, skróconego odpisu aktu urodzenia oraz dowodu uiszczenia opłaty skarbowej. W przypadku wdowca/wdowy, konieczne będzie również dostarczenie aktu zgonu małżonki/małżonka. 

Krok IV – spisanie protokołu przedślubnego 

Po uzyskaniu zaświadczenia o odbyciu katechezy przedmałżeńskiej, kursie w Poradni Życia Rodzinnego oraz wizycie w USC – przyszedł czas, aby zająć się tym rodzajem formalności, bez której ślub kościelny z pewnością nie ma prawa się odbyć czyli spisania protokołu przedślubnego. Pamiętajcie, aby na wizytę z księdzem zabrać komplet dokumentów, który będzie zawierał dowód osobisty lub paszport, dowód odbycia nauk przedmałżeńskich oraz kursu w PŻR, świadectwo chrztu i bierzmowania, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego opisane w powyższym podrozdziale, a także prośbę o wygłoszenie zapowiedzi. Warto pamiętać, że w zależności od parafii, dokumenty niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego, mogą się nieco od siebie różnić, np. posiadanie świadectwa uczęszczania na katechezę może być nam niezbędne lub niekoniecznie. Chcielibyśmy wspomnieć także o kwestii licencji, którą należy uzyskać od proboszcza rodzimej parafii w przypadku organizacji ślubu poza miejscem naszego zamieszkania – ten rodzaj dokumentu również będzie tym, który musi się znaleźć w komplecie składanych zaświadczeń i innych wymaganych papierów. 

Po sporządzeniu protokołu przedślubnego, powinniście otrzymać karteczkę, która ma być późniejszym potwierdzeniem wygłoszenia zapowiedzi zarówno w parafii Panny Młodej jak i Pana Młodego, a także dowód dwukrotnej spowiedzi Młodej Pary – pierwszej niedługo po sporządzeniu protokołu i drugiej, która powinna się odbyć dzień przed ślubem. 

Krok V – podpisanie aktu małżeństwa

Tę formalność można załatwić zarówno tydzień przed ślubem jak i w dzień ceremonii. Przy sporządzeniu aktu ślubnego muszą być obecni oboje świadkowie, którzy również składają podpisy na dokumencie. Aby dopełnić tej ostatecznej ślubnej formalności musicie mieć przy sobie nie tylko wszystkie wcześniej wspomniane dokumenty, ale także dane świadków, zaświadczenie o odbyciu spowiedzi, a także dowód na wygłoszenie przez nasze rodzime parafie zapowiedzi o ślubie. 

Po dopełnieniu wszystkich formalności, stajecie się Mężem i Żoną – nie tylko w oczach prawa, ale także przed obliczem Boga. 

zapiszPara Młoda na ślubie kościelnym
Para Młoda na ślubie kościelnym

Ile kosztuje ślub kościelny?

Bez wątpienia, nie istnieje z góry ustalona opłata za ślub kościelny. Cennik ten może różnić się w zależności od wybranej parafii i wymagań proboszcza. Warto zaznaczać, że prawo kanoniczne nie określa kosztów jakie trzeba ponieść organizując ślub w kościele, jednak powinniśmy mieć na uwadze, że nasza ceremonia będzie wiązać się z pewnością z pracą wielu osób, których zaangażowanie powinniśmy docenić. Choć instytucja kościoła nie ma określonego cennika do którego moglibyśmy się odnieść, to mówi się o zasadzie “co łaska” w której przekazujemy taką sumę pieniędzy, na którą jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Dlatego też cena organizacji ślubu w kościele może wahać się od 500 do nawet 1500 zł. Pamiętajmy jednak, że do tej kwoty musimy doliczyć także opłatę za zapowiedzi, które będą wygłaszane zarówno w parafii Panny Młodej jak i Pana Młodego – to koszt od 50 do 200 zł. Dodatkowo dochodzą jeszcze te wydatki, o których Młodzi często zapominają, a po ich podliczeniu mogą skutecznie uszczuplić ślubny budżet – są to koszty związane z nauką przedmałżeńską, kursem w PŻR oraz wydaniem licencji (w przypadku ślubu poza parafią macierzystą), a także wynagrodzeniem dla organisty i kościelnego. Jedyni stałymi opłatami, co do których możemy mieć pewność to ta z prośbą o wydanie zaświadczenie w USC (84 zł) oraz sporządzeniem odpisu aktu chrztu (50 zł/os.).

Oczywiście, po podsumowaniu wszystkich kwot, które trzeba uiścić, całkowity koszt sakralnej uroczystości może przyprawić niejedną Parę Młodą o prawdziwy zawrót głowy, ale zapewniamy, że to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie o mistycznym charakterze jest warte każdej wydanej złotówki. 

zapiszPanna Młoda prowadzona do ołtarza
Panna Młoda prowadzona do ołtarza

Mamy nadzieję, że przeprowadzając Was przez każdy z etapów organizacji ślubu kościelnego i sporządzeniu listy niezbędnych dokumentów, wiecie już od czego zacząć przygotowania do spełnienia marzenia o ślubie w otoczeniu kościelnych murów. 

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Przeczytaj także:

Zmiana nazwiska po ślubie – krok po kroku

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!