Przemówienia ślubne – poradnik!

Podczas ślubów i wesel coraz bardziej popularne są przemówienia weselne. Dostajemy je w wykonaniu Świadków, Gości weselnych lub Pary Młodej. Dużą rolę odgrywa tradycja. W niektórych krajach jest to bardzo popularny zwyczaj (pamiętacie jakiś film amerykański, gdzie podczas wesela świadek Pana Młodego nie wygłosił przemówienia?), w innych zupełnie nieznany. W polskiej tradycji (zgodnie z savoir-vivre) wznoszenie toastu za Młodą Parę jest mile widziane.

Dla jednych łatwiejsze, dla innych wywołujące stres. Podczas wesela spotykamy się z nimi w wykonaniu świadków, Państwa Młodych lub gości weselnych.

 Dużą rolę odgrywa tradycja. W niektórych krajach jest to bardzo popularny zwyczaj (pamiętacie jakiś film amerykański, gdzie podczas wesela świadek Pana Młodego nie wygłosił przemówienia?), w innych zupełnie nieznany. W polskiej tradycji (zgodnie z savoir-vivre) wznoszenie toastu za Młodą Parę jest mile widziane. Jakie zatem powinno być dobre przemówienie?

Tradycja kładzie nacisk na kolejność osób, które powinny wygłaszać przemówienia. Jako pierwszy, głos powinien zabrać ojciec Panny Młodej, w celu podziękowania gościom za przybycie oraz powitania w rodzinie nowego członka. Następnie, rolę mówcy przejmuje Pan Młody, który wznosi toast za swoją małżonkę. Jako ostatni, przemowy dokonują świadkowie oraz zgromadzeni na weselu goście.

Nowakowscy

Po pierwsze, weselny toast wznosimy na stojąco, co nie dotyczy pozostałych gości weselnych ani Młodej Pary i niezależnie od tego, czy tekst przemówienia był wcześniej przygotowany, czy nie- należy mówić składnie, wyraźnie i zachować poprawność językową. Zobacz także weselny poradnik savoir- vivre!

Z przemówieniem należy poczekać, aż wszyscy goście odetchną po emocjonującej ceremonii i zjedzą pierwszy posiłek. Pierwszy kieliszek nie zaszkodzi także mówcy, lecz nigdy nie podejmuj się mowy weselnej, gdy nie jesteś trzeźwy!

O ile przemówienia rodziców czy Państwa Młodych ma ściśle określoną formę, o tyle przemówienia innych gości składają się zazwyczaj z życzeń i anegdot. Najlepiej, gdy przemowa wzrusza i bawi nie tylko Młodą Parę, ale wszystkich zgromadzonych na sali gości. Wspominając historię z życia Pana lub Panny Młodej należy pamiętać, aby nikogo nie urazić, ani nie przywołać nieprzyjemnych wspomnień.

Dream Eye Studio

Ojciec Panny Młodej powinien:

- podziękować gościom za przybycie;

- powitać Pana Młodego i jego bliskich w swojej rodzinie;

- w zabawny sposób przekazać Młodej Parze informacje dotyczące życia małżeńskiego;

- wznieść toast za Młodą Parę;

Dwatak

Pan Młody powinien:

- podziękować żonie i jej rodzicom za przyjęcie do rodziny;

- podziękować rodzinie i gościom za wsparcie;

- opowiedzieć krótką anegdotę, jak rozpoczęła się jego znajomość z obecną żoną,

- podziękować świadkom za pomoc w przygotowaniach;

- wznieść toast za swoją żonę;

Jakub Dziedzic

Świadek powinien:

- podziękować Panu Młodemu za wybór go na swojego drużbę;

- powiedzieć kilka żartów na temat Pana Młodego, zgodnych z wyczuciem smaku i gustu zgromadzonego audytorium;

- wznieść toast za szczęśliwą Parę.

Jednak, jak wszystko w dzisiejszym świecie- coraz częściej zrywa się z przyjętą konwencją. Dziś, także świadkowe przejmują mikrofon w czasie wesela i uzupełniają przemowę świadka o informacje dotyczące Panny Młodej. Nie można też wymagać od kogokolwiek, aby wygłosił toast. Ważne. by był on szczery i pozostawił dobre wspomnienia zarówno mówcy jak i Młodej Pary oraz zgromadzonych na uroczystości gości.

Zobaczcie także jakie obowiązki posiada świadek na ślubie!

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim

Więcej informacji

Komentarze (3)

yahoo_z
26/01/2012

Byłam na wielu weselach, ale na żadnym nikt nie wygłaszał przemówień. Jedynie młodzi pod koniec imprezy oficjalnie dziękowali swoim rodzicom na trud wychowania, opiekę i za pomoc w organizację przyjęcia.

Komentuj
olinka_
08/02/2012

Bardzo fajny zwyczaj, nie wiem czy ta etykieta jest potrzebna, ale to chyba miłe jak ktoś zabiera głos i składa życzenia, miło o nas mówi itp.

Komentuj
eryk
20/06/2015

Ja też się nie spotkałem z jakimiś przemówieniami. Całe szczęście.

Komentuj

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz Firmę albo jesteś profesjonalistą w branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 19 krajach. Więcej informacji