PL Zaloguj
PL

Jak spersonalizować swój ślub kościelny?

Ostatnio dużo się słyszy o batalii na temat tego, by śluby cywilne mogły odbywać się w dowolnym miejscu na ziemi i niebie – bez utrudnień ze strony urzędników USC. Inicjatywa jak najbardziej warta poparcia, jednak mnie dużo bardziej zajmuje kwestia plenerowych ślubów kościelnych. Mimo że w Kodeksie Prawa Kanonicznego znajdujemy zapis, który nie zabrania tego typu rozwiązań, sprawa owiana jest nadal mgiełką tajemnicy…

Ale nawet jeśli ślub kościelny odbywa się w budynku kościoła, nie jest powiedziane, że musi być pozbawiony autorskich akcentów. Dziś zatem o tym, jak spersonalizować swój kościelny ślub!

  • Piękne freski

Przede wszystkim należy zacząć od wyboru kościoła i parafii – nie zawsze jest to równoznaczne – w której powiecie sobie „tak”. Kryteria mogą być czysto estetyczne (uwaga, niektóre kościoły sporo sobie liczą za swoją niepowtarzalną architekturę!), albo duchowe (wybieracie parafię, z którą najbardziej czujecie się związani). Warto także przypomnieć, że jeśli ślubna msza nie będzie odbywać się w parafii Panny Młodej, konieczne będzie otrzymanie zgody od tamtejszego proboszcza, co w większości przypadków nie powinno stanowić problemu.

Następna kwestia to ksiądz, który będzie odprawiał mszę i asystował przy Waszym ślubie. Najlepiej, by była to osoba, która Was zna, którą Wy znacie, i – co najważniejsze – z którą czujecie się w jakiś sposób związani. Może być to duchowny zarówno z kościoła, w którym odbędzie się uroczystość zaślubin, jak i z dowolnego miejsca na ziemi, co jednak musi zostać wcześniej zatwierdzone przez władze parafii „docelowej”.

Jak sprawić, by Wasz ślub kościelny był wyjątkowy? Fot. Jonathan Ong, źródło: greenweddingshoes.com
  • Pieśń nad pieśniami?

To z tym kapłanem ustalać będziecie wszelkie szczegóły wydarzenia i do niego kierować wszelkie pytania (i on do Was też, a jakże!). Celowo unikam tu poruszania kwestii finansowych, uważam bowiem, że jest to sprawa czysto prywatna i zależna od naszych przekonań, a nie od jakiś nieformalnych regulacji czy przekazywanych z ust do ust plotek…

Mówiąc o szczegółach uroczystości, mam na przykład na myśli wybór czytań. Nie jest przecież nigdzie powiedziane, że muszą one zostać wzięte z lekcjonarza przewidzianego specjalnie na dzień ślubu! Mogą to być każde słowa z Pisma Świętego, które dla Was coś znaczą, do Was przemawiają, lub najzwyczajniej świecie Wam się podobają. Poza tym wcale nie muszą zostać one przeczytane przez sepleniącego lektora, ale przez dowolną osobę, którą wybierzecie! Możecie to być nawet Wy sami, ale biorąc pod uwagę ogólny stres – nie polecam tej opcji (już lepiej nauczyć się przysięgi na pamięć). Psalm również może zaśpiewać ktoś z Waszych przyjaciół i to niekoniecznie na ogólnie przyjętą tradycyjną melodię.

Fot. Mariola Suder
  • „Ten kto śpiewa…

… dwa razy się modli”. Bo jeśli już mowa o muzyce, to tutaj również możecie wnieść coś od siebie. I sprzeciwiam się płaceniu organiście za to, że będzie pozbawiony przyjemności grania na Waszym ślubie! Dla mnie to absurd, bo komu jeszcze będziecie płacić za to, że ma się NIE pojawić? (chociaż taka opcja mogłaby się w kilku przypadkach przydać, czyż nie?)

Nie będę w tym miejscu odpowiadać na ciągnący się od lat spór na temat tego, jaka to muzyka jest odpowiednia (czyli stosowna i godna), by oddać ponadnaturalny wymiar mszy świętej. Z pozoru nierozstrzygalny spór nadal trwa, niemniej jednak obecność gitary basowej czy perkusji oraz nietradycyjnych czy niepochodzących z muzyki poważnej pieśni dziwi i budzi sprzeciw już tylko nielicznych. Na pewno jest to kwestia intencji, czyli tego, jaki stosunek do muzyki granej w kościele i do samego Kościoła mają wykonawcy, jednak ostateczną decyzję podejmie proboszcz lub też ksiądz wybrany przez Was.

Fot. Filip Polit

Reasumując, to, jaki Wasz ślub przybierze charakter, zależy w dużej mierze od Waszego zaangażowania. Jeśli obojętne jest dla Was, kto mszę będzie odprawiał, i kto będzie na niej grał, nie dziwcie się później, że uroczystość będzie sztywna, a Wy sami będziecie czuć się na niej obco. A pamiętajcie, że tak naprawdę ślub – a nie wesele – jest najistotniejszym elementem Tego Dnia! A więc: do dzieła!

Czytaj także: Czy możliwe jest wesele bez disco-polo? 


blog slubny Zankyou

 

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim

Więcej informacji

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz Firmę albo jesteś profesjonalistą w branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 19 krajach. Więcej informacji