Co Panna Młoda powinna mieć na sobie w dniu wesela, czyli słowo o przesądach ślubnych

Przesądy ślubne w ubiorze panny młodej

Przesądy stanowią ważny element tradycji polskiej. Niektórzy przykładają do nich dużą wagę, inni niemal żadną, aczkolwiek zawsze pozostaje niepewność: a jeśli to działa….?

Każda przyszła Panna Młoda wie, że nie powinna przymierzać sukni w obecności Pana Młodego przed ślubem, a także że powinno się mieć przy sobie coś nowego, niebieskiego i pożyczonego…

W tym miejscu zgromadziłam Wam drogie, przyszłe Panny Młode listę przesądów, które zapewnią Waszemu związkowi szczęście i pomyślność, a które związane są z Waszym strojem i tym, co będziecie miały na sobie w dniu ślubu.

Przez niektóre Panny Młode przestrzegane, przez inne odrzucane. Przesądy...

Zacznijmy od początku Waszej przygody z suknią ślubną: zakup powinien być dokonywany w towarzystwie matki lub przyjaciółki. Suknię ślubną przymierzyć można tylko do przymiarki, uczynienie tego w innych okolicznościach nie wróży dobrze. Nie można tego robić szczególnie w obecności Pana Młodego, powinien on zobaczyć suknię dopiero w dniu ślubu (nawet, jeżeli nie wierzycie w przesądy, warto wzbudzić oczekiwanie i ciekawość przyszłego męża).

A co z dodatkami? Palce u stóp i pięta nie powinny być odkryte. Buty zakrywające całą stopę to symbol dostatku, szczególnie z włożoną do buta jednogroszówką (z niepełnych butów mogłaby wypaść)! Welon powinien był założony przez kobietę, która nie jest zamężna, co także zapewni szczęśliwe wstąpienie w stan małżeński.

Przestrzeganie przesądów ślubnych to gwarancja szczęścia w małżeństwie?

Strój ślubny Panny Młodej powinien zawierać w swoim komplecie:

coś nowego – symbol dostatku w związku małżeńskim;

* coś starego – symbol wsparcia ze strony rodziny oraz dawnych przyjaciół;

* coś białego – symbol czystości oraz niewinności;

* coś niebieskiego – symbol wierności współmałżonka;

* coś pożyczonego – symbol przychylności i życzliwości nowej rodziny.

Znacie jeszcze jakieś przesądy związane ze strojem Panny Młodej, które gwarantują szczęśliwe i dostatnie życie?

Czy kilka gadżetów może przynieść Wam szczęście?