PL Zaloguj
PL

Chińskie lampiony na weselu – czy spełniają życzenia?

Lampiony chińskie (znane także jako “lampiony szczęścia”) to coraz częściej wybierana dodatkowa atrakcja podczas organizowania wesela. Młodzi szukają urozmaicenia swojej uroczystości, zindywidualizowania najważniejszej imprezy w swoim życiu. Stąd zainteresowanie wschodnią tradycją- puszczaniem tzw. Lampionów Spełnionych Życzeń. Jedni uważają to za swoiste cudo. Puszczone w ślubną noc lampiony mają zabrać nasze rozterki i przynieść spełnienie marzeń. Widok unoszących się świetlistych kul lub serc ma stworzyć wyjątkowy, długo niezapomniany klimat. Najpiękniejszy efekt dają nocą.

Fot. Rafał Podstwany

Niekwestionowaną zaletą jest możliwość wykonania oryginalnych, pięknych fotografii. Jednak opinie na ich temat są podzielone. Zwolennicy mówią, ze nie zagrażają środowisku. Przeciwnicy od razu wskazują na zagrożenie, jakie leci z puszczonym w powietrze ogniem. Pobliski las, lotnisko, czy suchy teren powinny być przeciwskazaniem dla tego typu atrakcji. Właściwie okres letnich susz, szczególnie w połączeniu z wiejącym wiatrem powinien być czasem wyłączonym dla takiego pokazu. Jeśli jednak azjatycki zwyczaj bardzo podoba się narzeczonym, przede wszystkim należy porozmawiać z organizatorami- właścicielami restauracji bądź hotelu, którzy doradzą, czy są możliwości i czy warto taką atrakcję organizować. Czasem może być także potrzeba zapytania o zgodę lokalnej straży pożarnej.

Fot. Robert Wróblewski

Wielu młodych zastanawiając się nad wybraniem takiego lampionowego dodatku przegląda fora internetowe. Tu też zauważyć można różnicę zdań. Jedni chwalą efekty i dobrą alternatywę dla o wiele droższych pokazów sztucznych ogni, inni mówią o problemach z odpalaniem, wiatrem i zamieszaniem związanym z puszczeniem takich lampionów. Przeglądając fora zauważyć można, że najczęstszą przyczyną nieudanego puszczania lampionów są pobliskie drzewa. Wpadające na nie „światełka” spalają się, a goście zamiast podziwiać rezultat denerwują się ewentualnością pożaru. Podobnie niebezpiecznym jest urządzanie takiej jasnej prezentacji w terenie zabudowanym. Trzeba liczyć się z niezadowoleniem osób, którym „niedopałki” spadną na dach czy balkon. Niejednokrotnie już wiązało się to z wypłatą odszkodowań przez młodych małżonków.

Fot. Robert Wróblewski

Biorąc pod uwagę planowany uzyskany efekt i możliwości, a eliminując zagrożenia wydaje się, że najlepszym miejscem dla takiej atrakcji będą miejsca koło wody- morze, jezioro. Jeżeli taką lokalizację wybieramy dla swojego wesela, warto wziąć pod uwagę wspólne puszczanie lampionów (oczywiście jeśli warunki pogodowe na to pozwalają). Należy mieć także na uwadze stan gości- tych, którzy skosztowali większej ilość alkoholu lepiej poprosić o podziwianie, niż samodzielne wypuszczanie światełek. Alternatywą dla puszczania lampionów przez gości może być- np. przygotowany w ramach niespodzianki- duży lampion z wypisanymi życzeniami dla młodych. Wówczas tylko świeżo upieczone małżeństwo wspólnie puszcza go ku niebu.

Lampiony szczęścia palą się ok. 10 minut. Koszt stosunkowo niewielki w porównaniu do innych atrakcji weselnych (od ok. 3 do 10 zł. za sztukę w zależności od kształtu i wielkości, w różnych kolorach, z palnikiem w zestawie -dostępne między innymi w sklepie lampiony24 czy fabrykaslubu ).

Źródło: www.lampiony24.pl

Decydując się na tę niezapomnianą atrakcję warto także sprawdzić, czy to, co kupujemy, to rzeczywiście oryginalne chińskie ognioodporne lampiony zrobione z natłuszczonego papieru ryżowego. Czasem okazuje się bowiem, że niebezpieczne są podróbki.  Dlatego same w sobie lampiony to nie jest zły pomysł. Małym kosztem można uzyskać wielki efekt. Ważne jest tylko to, aby nie narobiły więcej szkód niż pożytku i by cała akcja była przemyślana i odpowiednio zorganizowana. Wtedy na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników wesela.

Zobacz także inne atrakcje na wesele.

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim

Więcej informacji

Komentarze (2)

marze.na
15/10/2012

Osobiście odradzam. Byłam na weselu, gdzie para wydała konkretną kwotę na lampion dla każdej pary gości a pogoda była tak niesprzyjająca (wiatr), że nie ryzykowaliśmy z puszczaniem tego. Dodatkowy koszt, który nie stał się atrakcją, a szkoda.

Komentuj
Werkaaa
08/05/2015

Ja polecam firmę aj-event.pl. Niedawno zorganizowali mi wspaniałe wesele, które będę wspominać do końca życia bardzo miło. Miałam wiele stresu, jak to zawsze bywa przy takich uroczystościach, przerosło to moje oczekiwania. Gorąco polecam !

Komentuj

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz Firmę albo jesteś profesjonalistą w branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 19 krajach. Więcej informacji